Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da yükselişine devam etse de son saatlerde gelen satışlarla günü % 0.72 düşüşle, 1,382 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 12.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 21 hisse değer kazandı, 70 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.68 seviyesinden işlem görürken yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise karışık seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda Haziran PMI verilerindeki ivme kaybıyla beraber kar satışları izlendi. ABD’de özellikle teknoloji şirketleri pozitif tarafta yer alırken, ekonomideki toparlanmaya bağlı olan döngüsel sektörlerde satış baskısı izlendi. Hem Avrupa’da hem de ABD’de PMI hizmet verileri beklentilerin altında kaldı, ancak halen genişleme bölgesinde gerçekleşti. Çin ile beraber ivme kaybeden PMI verilerini ekonomilerde dengelenme eğilimi olarak değerlendiriyoruz. Bugün ABD’de yayınlanacak olan FOMC toplantı tutanakları kritik olacak. Özellikle enflasyon ve istihdam konusunda üyelerin tutumlarının anlaşılabileceği tutanakların detaylarında, varlık alımlarının azaltılmasına yönelik sinyal aranacak. Fiyatlamalarda gerileyen tahvil faizleri ve gücünü koruyan dolar endeksi yakından takip edilmelidir.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,377 üzerinde 1,400-1,410 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Seans içi yükselen trendinin altına gelen endekste 1,377 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak takip ediyoruz. 1,390 seviyesini ise en yakın direnç seviyesi olarak belirliyoruz.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Haziran ayında 59,77’ye geriledi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: EKGYO, KTSKR, TCELL
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın