Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde yatay pozitif bir seyir izledi ve günü % 0.58 artışla, 1,390 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 11.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 66 hisse değer kazandı, 27 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.68 seviyesinden işlem görürken yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir seyir izlendi ancak kapanışlar pozitif tarafta gerçekleşti. Özellikle Avrupa’da %1’in üzerinde yükseliş izlenirken, ABD endekslerinde de rekor tazelendi. Büyük teknoloji şirketlerine giriş devam ederken, ABD tahvil faizlerinin %1.3 seviyesine kadar gerilemesi hisse piyasasını destekledi. Küresel ölçekte artan delta varyant vakaları, ABD tahvillerine talebi artırdı, dolar endeksi de 92.70 seviyesinden işlem gördü. Dünün en önemli gelişmesi FED toplantı tutanaklarıydı. Tutanaklarda, enflasyonist baskıdan söz edilmiş ancak arz ve istihdam problemleri sebebiyle geçici olabileceği vurgulanmıştır. Öte yandan varlık alımlarının azaltılması konusunda da bazı üyelerin hazır olduğunu bazı üyelerin ise zamanlama konusunda karşı olduğunu görüyoruz. Özetle önümüzdeki aylarda FED’in varlık alımlarını azaltma noktasında daha net sinyaller verebileceğini düşünüyoruz ancak bu tutanakların piyasa etkisini nötr buluyoruz. Fiyatlamalarda gerileyen tahvil faizleri ve dolar endeksi eğilimini ve risk faktörü olma özelliğini koruyor. Bugün de, dünkü pozitif JOLTS verileri sonrasında haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek, istihdam piyasası verilerinin yavaş yavaş daha da önem kazanmasını bekliyoruz.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,377 seviyesi üzerinde kalındıkça 1,400-1,410 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Bugün için 1,384 ara destek iken 1,377 desteğini ise zarar-kes seviyesi olarak belirliyoruz.  

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Hazine nakit dengesi Haziran ayında 7,2 mlr TL açık verdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: KATMR, TAVHL
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın