Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne satışlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da zayıf seyretti ve günü %1.27 düşüşle, 1,372 puandan kapattı. İşlem hacmi 10.8 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 13 hisse değer kazandı, 85 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.68 seviyesinden işlem görürken yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise hafif tepki alımları izleniyor.

Son açıklanan PMI verilerindeki ivme kaybının ardından, FED toplantı tutanaklarının da görece şahin algılanması risk algısı üzerinde baskı yaratıyor. Hisse endeksleri sert düşüşler kaydederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.33, dolar endeksi ise 92.4 seviyesinden işlem görüyor. Asya başta olmak üzere dünya çapında artan delta varyant vaka sayıları büyüme beklentileri konusunda hafif de olsa endişe yaratırken, özellikle Japonya’da son alınan önlemlerin sıkılaştırılması piyasalarda baskıyı artırdı. Sabah saatlerinde Çin’de açıklanan ve beklentilerin altında kalan enflasyon verisi ise küresel çapta geçici enflasyon beklentilerini destekler nitelikte. Bugün içeride TCMB piyasa katılımcıları anketi(beklenti anketi), Avrupa’da ise ECB başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,377-1,384 direnç seviyeleri iken 1,350 destek seviyesi olarak takip edilebilir. Teknik görüntü zayıf, bu nedenle 1,384 aşılmadıkça risk almayı önermiyoruz.  

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 2 Temmuz haftasında net 38,1 mn $ hisse satışı gerçekleştirdi
  • Halka Arz Onayı: Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş
  • Kısa Kısa Haberler: ALBRK, TKFEN, TSKB, VBTYZ
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın