Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde oldukça güçlü bir yükseliş yaşadı ve %3.3 artışla 1,231 seviyesinden kapandı. İşlem hacmi 24.6 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 72 hisse değer kazandı, 27 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda kar satışları izleniyor.

Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde ciddi bir ralli havası yaşandı. ABD seçimlerinin piyasaları sevindiren sonuçlarının ardından, aşı gelişmeleri yükselişi hızlandırdı. Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen coronavirüs aşısının enfeksiyonu yüzde 90'dan fazla önlediği açıklandı. Bu haberlerin ardından bu şirketlerin hisselerinde hızlı yükseliş izlendi. Özellikle salgından kötü etkilenen havacılık, turizm, enerji ve mali sektör hisselerinde güçlü performans görüldü. Aşı haberlerine bağlı olarak risk algısı güçlendi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve ABD dolarında yükseliş, ons altında ise düşüş gözlendi. İçeride ise TCMB'nin yeni başkanı Naci Ağbal yazılı bir açıklama yaptı. Ağbal açıklamasında fiyat istikrarı için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağını, iletişimin güçlendirileceğini belirtti. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Berat Albayrak yerine Lütfi Elvan atandı. Bu gelişmelerle beraber içeride TL’nin oynaklığının azalmasını ve yurtdışına bağlı seyrin devam etmesini bekliyoruz. TCMB’nin 19 Kasım toplantısı ise önemini koruyor.

BIST-100 endeksinin güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Teknik olarak görünüm hala güçlü, 1,225 destek haline geldi, 1,215 ise diğer destek seviyesi olarak izlenebilir. 1,245 ise ana direnç olarak takip edilebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar BIST’te Ekim’de 2,0 mlr TL’lik net satış gerçekleştirdi
  • Doğuş Otomotiv (DOAS) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Güçlü sonuçlar, beklentilerin üzerinde net karlılık (+)
  • Kısa Kısa Haberler: ASELS, BIMAS, EREGL, KRDMD, PGSUS, VAKBN
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın