Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla 96.400 seviyesinin üzerinden başlangıç yapan BIST, gün içinde karışık bir seyir izledi. Endeks açılış ardından satışlarla 95.500 seviyelerine gerilemesi sonrasında yönünü tekrar yukarı çevirdi. Günün kapanışı 96.732 seviyesinden gerçekleşti.

Piyasalarda risk iştahının azalması sonucunda dün hem Avrupa hem de ABD borsalarında sert düşüşler görüldü. ABD’de Nasdaq endeksi %4,1 değer kaybederken, bu da Haziran 2016’dan bu yana en sert günlük düşüşe işaret ediyor. Dow Jones ve S&P endeksleri ise %3 seviyelerinde düşüş kaydetti.

ABD’den saat 15:30’da gelecek olan TÜFE verileri bugünün en önemli yurt dışı veri akışını oluştururken, içeride ise Ağustos ayı cari denge verilerini izliyor olacağız. Piyasalarda beklenti, Ağustos ayında 2,5 mlr $ düzeyinde cari fazla görebileceğimiz yönünde bulunuyor. Asya piyasalarında, dün Avrupa ve ABD piyasalarında gözlenen satışların devamı olarak %4 üzeri satış baskısı görüyoruz. Avrupa ve ABD piyasalarının da güne %1-2 aralığında düşüşle başlaması bekleniyor. BİST tarafında da dün gözlenen satışların ardından güne satış baskısıyla başlayacağımızı düşünüyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • S&P'den Türkiye için resesyon uyarısı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Emlak Konut GYO (EKGYO), 3Ç18 satış verilerini açıkladı (+)
  • Kısa Kısa Haberler: Savunma Sanayii, AKGRT, BJKAS, FENER, GSRAY, KRDMD, THYAO
  • Sermaye Hareketleri: FENER

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın