Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne kar satışlarıyla başlamasına rağmen günün geri kalanında yine güçlü seyir izleyen BIST100 endeksi günü %0.9 artışla 1,243 seviyesinden kapattı. Bu seviye aynı zamanda kapanış rekoru olarak da gerçekleşti. İşlem hacmi 35 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 58 hisse değer kazandı, 41 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda hafif pozitif bir seyir hakim.

Küresel hisse piyasalarında Biden’ın zaferinin ardından aşı gelişmelerinin de etkisiyle iyimserlik sürüyor. Ancak salgından olumlu etkilenen sektörlerden döngüsel sektörlere doğru ciddi bir rotasyon gözlemliyoruz. Bunun sonucunda ABD’de Dow Jones endeksi pozitif tarafta yer alırken Nasdaq ve teknoloji ağırlığı artan S&P negatif tarafta kapanış yaptı. Yurtdışında aşı haberlerinin kısa sürede etkisini kaybetmesi beklenebilir, ancak sektörel rotasyon devam edecektir. Bu aşamada küresel ölçekte teşvik paketleri ve merkez bankası başkanlarının açıklamaları yakından izlenmelidir. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1’e yaklaşırken, küresel risk algısı adında gösterge olarak kabul edilebilir. İçeride de değişen ekonomi yönetimi ile beraber, göreve yeni gelen bürokratların açıklamaları piyasalar tarafında pozitif fiyatlanıyor. TCMB başkanı Naci Ağbal’ın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da yaptığı ilk resmi açıklamasında mali disiplin ve enflasyonla mücadele vurgusu yaparken, piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacaklarını belirtti. Bu açıklamalarla beraber kurda dengelenme gözlendi. TL varlıklar adında 19 Kasım TCMB toplantısı önemli olacak. Bugün ise içeride cari denge, dışarıda da ECB başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

BIST-100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endeks kısa ve orta vadeli önemli bir direnç bölgesi olan 1,240-1,245 bölgesine geldi. Bu aşamada dalgalanma görülebilir ancak 1,245 üzerinde 1,270-1,300 ve 1,350 seviyelerinin hedeflenebileceğini belirtelim. 1,225-1,215 ise destek ve zarar-kes bölgesi olarak takip edilebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • İşsizlik oranı Ağustos’ta %13,2 olarak gerçekleşti

Sektör ve Şirket Haberleri

  • MSCI endekslerinde yer alan Türk hisse senetlerinde değişiklikler yapıldı
  • Kısa Kısa Haberler: Otomotiv Sektörü, TCELL
  • Sermaye Hareketleri: KLGYO
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın