Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da toparlanmaya çalıştı ve %0.39 artışla, 1,378 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 10.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 41 hisse değer kazandı, 51 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.66 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise yatay seyir izleniyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca dalgalanan küresel hisse piyasaları hafta sonuna doğru gelen alımlarla toparlandı. ABD hisse endeksleri yeniden rekor tazelerken, Avrupa ve Asya’da da tepki alımları izlendi. Geçtiğimiz haftaki fiyatlamaların odağında ABD tahvil faizinin seyri yer aldı. %1.25 seviyesine kadar gerileyen 10 yıllık tahvil faizi haftayı %1.36 seviyesinden kapattı. İvme kaybeden PMI endeksleri, artan delta varyantı vakaları büyüme konusunda geçici endişe yaratırken, FED toplantı tutanakları da bu harekete sebep oluşturdu. Bu haftaya başlarken ise özellikle dün ECB başkanı Lagarde’ın yapmış olduğu açıklamalar dikkat çekiyor. Lagarde, Temmuz toplantısında para politikasında önemli format değişikliklerine işaret ederken, sözlü yönlendirmede de revizyon yapacaklarını ifade etti. Ayrıca, varlık alımlarının azaltılması konusunda da kısa vadede beklenti yaratmaktan kaçınmak gerektiğinin altını çizdi. Bugün veri akışı sakin ancak haftanın devamında ABD ve Avrupa’da enflasyon, içeride ise TCMB faiz kararı takip edilecek. Ayrıca ABD’de 2.çeyrek bilanço sezonu finansal şirketlerle açılacak.

BIST-100 endeksinin güne pozitif açılış yapmasını bekliyoruz. Endekste 1,384-1,400 ilk direnç seviyeleri iken 1,375-1,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Teknik görüntü halen zayıf ancak 1,384 seviyesinin aşılması halinde tepki alımları güçlenebilir.

 Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Cari işlemler dengesi mayıs ayında 3,1 mlr $ açık verdi
  • TCMB piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu TÜFE beklentisi %15,64’e yükseldi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: CIMSA, EKGYO, ESCAR
  • Açıklanan Temettüler: PAPIL
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın