Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi, gün içinde 1,300 seviyesini test etse de özellikle günün ikinci yarısında gelen kar satışlarıyla 1,271 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi rekor tazeledi ve son 1 aylık ortalamanın oldukça üzerinde 55 milyar TL olarak gerçekleşti. Dolar/TL 7.66-7.75 bandında dalgalanırken, risk primi CDS ise Mart ayından bu yana ilk 400 seviyesine geriledi. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda ise yatay bir seyir hakim.

Haftaya aşı gelişmeleri ile oldukça sert bir yükselişle başlayan küresel hisse piyasaları haftanın son işlem gününe satıcılı başlıyor. Pfizer ve BioNtech ortak girişimi ile geliştirilen COVİD-19 aşısında iyi sonuçlar alınsa da bu kış kullanılamayacak olması piyasalar üzerindeki etkisini hafifletiyor. Dün ECB’nin düzenlediği bir etkinlikte konuşma yapan FED başkanı Powell’ın ABD ekonomisine ve aşıya ilişkin açıklamaları da piyasalar üzerinde baskı yaratıyor. Powell, belirsizliğin devam ettiğine ve mali politikanın gerekliliğine işaret ederek, artan vaka sayılarının kış aylarında ekonomi üzerinde negatif etki yaratabileceğini belirtti. Öte yandan ABD’nin yeni başkanı Biden’ın danışmanlarının da artan vaka sayılarına karşın 6 haftalık bir kısıtlama sürecinden bahsetmesi, piyasalarda risk katsayısını daha da artırdı. TL varlıklarda ise yurtdışına rağmen güçlü seyir sürüyor. BIST100 endeksinde işlem hacmi rekor kırmaya devam ederken, 19 kasım TCMB faiz kararı öncesinde bankalarda görülen para girişi dikkat çekici. Bugün içeride Eylül ayı sanayi üretimi ve TCMB beklenti anketi yayınlanacak. ABD’de ise dün beklentilerin altında kalan tüketici enflasyonunun ardından bugün de üretici enflasyon endeksi açıklanacak. Bu aşamada %0.97’den %0.87’ye gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri, küresel çapta risk barometresi olarak izlenebilir.

BIST-100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endeks orta vadeli ana direncini oldukça yüksek hacimle kırdı. Bu aşamada haftalık kapanışı önemsiyor olsak da mevcut teknik görünümün hareketin devamına işaret ettiğini düşünüyoruz.  1,270-1,255 destek seviyeleri iken 1,300-1,350 seviyelerini direnç olarak takip ediyoruz. 1,280 seviyesi ise gün içi hareket adına referans kabul edilebilir.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 6 Kasım haftasında net 22 mn $ hisse satışı gerçekleştirdi
  • Halk Bankası (HALKB) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Beklentilerin hafif altında net kar (=)
  • Kısa Kısa Haberler: PETKM
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın