Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında hafif kar satışlarıyla geriledi ve günü %0.3 kayıpla 1,175 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 19.7 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 44 hisse değer kazandı, 55 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru 7.93, risk primi CDS ise 515 seviyesinde bulunuyor. Güne başlarken yurtdışı vadeli piyasalarda yatay-negatif bir görüntü hakim.

ABD’de teşvik paketi belirsizliği zaman zaman dalgalanma yaratırken, aşı çalışmalarında oluşan duraksamalar da piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor. Johnson&Johnson’ın ardından aşı çalışmalarını yürüten Eli Lilly de deneylerini durdurduğunu açıkladı. Bununla beraber dün ABD’de açıklanan banka bilançoları genel olarak güçlü gerçekleşirken, beklentilerin aşılmasıyla banka hisselerinde yükseliş izlendi. Bugün de açılış öncesinde Goldman Sachs, BofA ve Wells Fargo gibi bankaların bilançoları bekleniyor. Avrupa tarafında ise özellikle bankacılık sektörünün satıcılı seyrettiğini gözlemledik. Öte yandan içeride açıklanan Ağustos ayı sanayi üretimi verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Buna göre Mayıs ayından bu yana artışına devam eden sanayi üretimi, büyüme açısından da pozitif sürprize işaret ediyor. Eylül ayında diğer göstergelerle beraber değerlendirildiğinde ivme kaybı olsa da toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Bugün veri akışı sakin, ABD’de üretici fiyat endeksi, Avrupa’da ise sanayi üretimi ve ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

BIST-100 endeksinin güne hafif negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1,180 ve 1,200 direnç seviyeleri iken 1,170-1,158 ve 1,155 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vadede 1,180-1,170 bandı yönü tayin edecektir ancak 1,155 altına gelmedikçe iyimserliğimizi koruyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Sanayi üretim endeksi Ağustos’ta yıllık bazda %10,4 yükseldi
  • IMF Küresel Ekonomi Raporu'nda Türkiye büyüme beklentisini değiştirmedi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: EKGYO, TATGD
  • Temettü Ödemeleri: PETUN, PNSUT
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın