Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Düne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında gücünü koruyamadı ve %2.43 kayıpla 3,363 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 81.7 milyar TL olarak gerçekleşirken,  BIST100 endeksine dahil olan 38 hisse değer kazandı, 60 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.26 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise zayıf bir seyir izleniyor.

ABD’de hafta içinde açıklanan ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon verisinin piyasalar üzerindeki baskısı devam ediyor. ABD’de dün S&P500 endeksi %1.1, Nasdaq ise %1.7 değer kaybederken, haftalık kayıplar %4’ü aştı. Öte yandan faizlerde ve dolar endeksinde yüksek seyir korunuyor. Daha önce de sıklıkla endekslerde Haziran ayında görülen düşük seviyelere yeniden gitme ihtimalinden bahsetmiştik, enflasyon verisi sonrasında FED’in faiz artırım beklentilerindeki değişikliklere bakıldığında, bu ihtimali göz önüne almak gerektiği kanaatindeyiz. Bugün ABD’de tüketici güven endeksi, içeride ise TCMB piyasa katılımcıları anketi yayınlanacak. Ayrıca Euro bölgesi tüketici fiyat endeksi de takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endeksteki sert yükselişin ardından özellikle bankalardaki gerileme sürüyor, bu aşamada daha önce dikkat çektiğimiz anomalinin sona ermesi açısından olumlu görsek de bankaların bugünkü performansını çok kritik buluyoruz. Nitekim, hem vadeli hem de spot piyasada oluşabilecek pozisyon riski yakından takip edilmelidir. Endekste seviye bazında 3,340-3,270-3,240 destek seviyeleri iken 3,450-3,500 direnç seviyeleridir. 3,500 aşılması halinde pozisyon alınabilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Ağustos’ta bütçe dengesi 3,6 mlr TL fazla verdi
  • Ağustos’ta konut satışları yıllık bazda %12,7 azaldı

 Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 9 Eylül haftasında net 24,8 mn $ DIBS satışı yaptı
  • Borsa İstanbul Duyurusu
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın