Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne yatay başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında zayıf seyretti ve %0.78 düşüşle, 1,431 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 12.4 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 20 hisse değer kazandı, 72 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.61 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda da negatif seyir izleniyor.

Haftanın en önemli gündem maddesi olan FED toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak faiz ve varlık alım programı değiştirilmedi. Öte yandan makro tahminlerde de ciddi anlamda revizyon görülmedi. Ancak nokta grafikte 2023 yılında birden fazla faiz artışı beklentisi yer almış, bu da FED’in daha şahin görünmesine yol açmıştır. Enflasyonun halen geçici olduğunu ve varlık alım programını azaltma noktasına henüz çok yakın olmadığımızın ifade edilmesine karşın, hem faiz artışı hem de tapering konularının konuşulması dahi piyasalarda negatif etki yaratmıştır. Dolar endeksi 91.4 seviyesine yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.58, ons altın $1,818 seviyesinden işlem görmektedir. Dün negatif tarafta kapatan hisse endekslerinde sabah saatlerinde satışın devam ettiğini görüyoruz. Dolar endeksinin genel görüntüsü dip oluşumuna işaret ederken, temel faktörlerin de bunu desteklemeye başladığını görüyoruz. Ancak kısa vadede FED kararlarının biraz fazla negatif fiyatlandığı kanaatindeyiz. Bu nedenle ilk satışın ardından yurtdışında toparlanma beklenebilir. İçeride ise bugün TCMB faiz kararı takip edilecek. Piyasa beklentisi %19 olan politika faizinin sabit bırakılacağı şeklinde yoğunlaşıyor. Enflasyonun gidişatı ve yurtdışı görünüm TCMB’nin karar metnini daha yakından takip etmemize sebep olacaktır.

BIST-100 endeksinin güne satışlarla başlamasını bekliyoruz. Teknik olarak 1,435 seviyesi altında görünüm bozuluyor, 1,410-1,400 destek bölgesi öne çıkıyor. 1,440-1,450 ise direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Yatırımcılara 1,450 aşılmadıkça temkinli olmalarını,1,410 altına gelinmesi halinde risk azaltmalarını öneriyoruz.  

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: ZRGYO
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın