Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın ilk işlem gününe de zayıf seyirle başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında bankalar öncülüğünde geriledi ve günü %5.26 kayıpla 3,199 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 53.8 milyar TL olarak gerçekleşirken,  BIST100 endeksine dahil olan 9 hisse değer kazandı, 89 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.29 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise pozitif bir seyir izleniyor.

Geçtiğimiz haftayı negatif tarafta kapatan küresel hisse endeksleri , bu haftaya tepki alımlarıyla başladı. ABD’de S&P500 endeksi %0.69, Nasdaq endeksi ise %0.77 değer kazandı. Avrupa ve Asya-Pasifik endekslerinde de pozitif tarafta kapanış izlendi. Bugün başlayan ve yarın sonlanacak olan FED toplantısı öncesinde tahvil faizleri ve dolar endeksinde yatay seyir izleniyor. Yarınki FED toplantısında faizin 75 baz puan artırılmasına kesin gözüyle bakılırken, 2023 Mart ayına kadar sıkılaşmanın devamı bekleniyor. Bu aşamada mevcut enflasyonist ve yavaşlayan ekonomik ortamda FED’in sonraki toplantılara ilişkin vereceği mesajlar kritik olacaktır. Bugün ayrıca yükselen faizler sonrasında yavaşlayan konut piyasası verileri takip edilecektir. İçeride ise geçen haftadan beri %35 değer kaybeden bankacılık endeksi ve buradaki pozisyonlanma riskleri takip ediliyor. Dün akşam aracı kurumlar ve devlet kurumları, Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği'nde bu konuyu görüşmek bir zirve gerçekleştirdi fakat henüz bir açıklama yapılmadı. Özellikle büyük bankalarda satış baskısının bittiğini, dolayısıyla piyasa fiyatlamalarının bu hafta dengeye geleceğini düşünüyoruz, yine de vade sonuna 1 haftadan fazla zaman olması sebebiyle VIOP pozisyon risklerini takip etmekte fayda olduğu kanaatindeyiz.

BIST100 endeksinin güne negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede önemli destek seviyelerinin altına gerileyen endekste 3,180-3,100 destek seviyeleri iken 3,250-3,300 direnç olarak izlenebilir. Yatırımcılara orta vadeli pozisyonlanma dışında, kısa vadeli pozisyonlar için temkinli olmayı, kaldıraçlı pozisyonlardan ise bir süre uzak durmayı öneriyoruz. Orta vadede havacılık, holding, gıda ve elektrik sektörlerini beğenmeye devam ediyoruz.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Borsa İstanbul Duyurusu
  • Kısa Kısa Haberler: TAVHL
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

 Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın