Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlasa da günün geri kalanında satıcılı seyreden BIST100 endeksi %1.63 düşüşle, 1,391.06 puandan kapanış yaptı. İşlem hacmi 14.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 15 hisse değer kazandı, 83 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.77 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda da satıcılı seyir izleniyor.

ABD hisse endekslerinde geçtiğimiz hafta son 1 yılın en sert haftalık düşüşü yaşandı. FED’in beklenen daha önce sıkılaşabileceği algısı tüm fiyatlamalarda etkisini gösterdi. Özellikle dolar endeksinde hızlı yükseliş görüldü. FED sonrasında, St.Louis FED Başkanı Bullard’ın şahin açıklamaları da fiyatlar üzerinde baskıyı artırdı. Kısa vadeli faizler yükselirken, uzun vadeli faizlerde oluşan talep ile getiri eğrisini yataylaştı. Bu durum ABD’de hem mali sektör hem de emtia sektöründe satışlara sebep oldu. Küresel çapta da FED’e yönelik beklentilerle riskli varlıklarda satış görüldü. En sert hareket ise %7 gerileyen Ons Altın fiyatlarında görüldü. Bugün veri akışı sakin, ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek. FED’in yansımalarını takip ediyoruz, kısa vadeli türbülansın ardından yurtdışı piyasalarda dengelenme olacağını düşünüyoruz ancak dolar endeksinin seyrini yakından izlemeyi öneriyoruz.

BIST-100 endeksinin satıcılı seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede teknik görünüm zayıflıyor, 1,410-1,430 direnç seviyeleri iken 1,385-1,375-1,370 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Endekste 1,430 seviyesi aşılmadıkça zayıflığın sürmesi muhtemel, bu nedenle temkinli olmaya devam ediyoruz.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • BIST endeksleri ile ilgili dönemsel değişiklikler açıklandı
  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, Havacılık Sektörü, TOASO
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın