Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne satışlarla başlayan BIST100 endeksi açılışın hemen ardından gördüğü 1,378 seviyesinden gelen tepki alımlarıyla toparlandı ve haftanın ilk işlem gününü 1,398 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 12.4 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 48 hisse değer kazandı, 47 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.78 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise pozitif seyir izleniyor.

Dün de bahsettiğimiz gibi küresel piyasalarda FED sonrası oluşan satış baskısı kısa sürdü ve başta ABD olmak üzere özellikle hisse endeksleri günü pozitif tarafta kapattı. Sabah saatlerinde de Asya piyasalarında %1’e yakın yükseliş izleniyor. Veri akışının sakin olduğu günde ECB başkanı Lagarde ve FED üyelerinin açıklamaları takip edildi. Genel kanı, toplantı sonrasında oluşan algının yanlış olduğu ve FED’in sıkılaşmasına daha çok zaman olduğu yönündeydi. Yine de biz bu kısa vadeli dalgalanmanın Ağustos ayına kadar devam etmesini ancak Ağustos ayında FED’in net bir tapering (varlık alımlarını azaltma) mesajı vermesini bekliyoruz. Daha önce de sıklıkla bahsettiğimiz gibi likidite koşulları hisse ve faizler üzerinde daha etkili olsa da faiz farklarına rağmen Dolar endeksinin 92.0 üzerinde seyrine devam ediyor ve yakın izleme gerektiriyor. İçeride ise daha çok yurtdışı piyasalara bağlı hareket görüyoruz ancak kur yatay seyrediyor. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları bugün turizm ve perakende  başta olmak üzere belli sektörler için olumlu fiyatlanabilir, zira 1 Temmuz’dan itibaren sokağa çıkma yasağının kalkacağı belirtildi. Bugün içeride tüketici güven endeksi, ABD’de ise FED başkanı Powell’ın sunumu takip edilecek.

BIST-100 endeksinin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede yurtdışına paralel olarak toparlanan endekste 1,400-1,410 ve 1,430 direnç seviyeleri iken 1,390-1,375 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Endekste 1,375 ana destek, 1,430 ise ana direnç konumundadır, bu nedenle daha güvenli pozisyonlanmalar için bu seviyeler izlenmelidir.  

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Yeni normalleşme kararları açıklandı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: ASELS, BOBET, TRILC
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın