Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde de gücünü korudu ve %0.81 artışla, 1,409.85 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 13.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 83 hisse değer kazandı, 14 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.66 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda yatay seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda FED sonrası toparlanma devam ediyor. ABD endeksleri eski seviyelerine geri yükselirken teknoloji ağırlıklı endeks Nasdaq rekor tazeledi. Avrupa’da yatay Asya-Pasifik endekslerde ise pozitif bir seyir izlendi. Haftaya veri akışı açısından sakin başlasak da Lagarde, Powell ve diğer FED üyelerinin açıklamaları takip ediliyor. Dün Temsilciler Meclisi’nde sunum yapan Powell, FOMC’den farklı bir dil kullanmadı ve geçici enflasyon beklentilerini yineledi. Öte yandan sonbaharda güçlü bir istihdama geçiş beklediklerini de belirtti. FED üyelerinden gelen açıklamalar karışık olsa da piyasada FED tansiyonunu düşürmüşe benziyor. Nitekim, dolar endeksi 91.88 seviyesinden işlem görüyor. Hafta boyunca üye açıklamaları sürecek ve dalgalanma devam edecektir. Bugün Avrupa ve ABD’de PMI verileri takip edilebilir. Öte yandan içeride TL varlıklarda güçlü bir pozitif ayrışma görüldü. Gün içinde ABD’li bir heyetin ülkeye geleceği, AB Komisyonu Başkanı Leyen’in olumlu açıklamaları ve TCMB Başkanı Sayın Kavcıoğlu’nun banka yöneticileriyle yaptığı görüşme etrafında şekillenen bir beklenti seti oluştu denebilir. Bu görüşmenin ardından haber ajanslarında swap anlaşması görüşmeleri, TL’ye güç kazandırma amacıyla zorunlu karşılık düzenlemeleri olabileceği işaret edildi.

BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede teknik görünüm halen zayıf ancak son haber akışı ile yeniden yükseliş sinyali oluşuyor. Bu aşamada 1,410 ilk direnç 1,430 ise ana direnç konumundadır. 1,400 ise ilk destek ve zarar-kes seviyesi olarak belirlenebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Haziran’da tüketici güven endeksi %5,8 artış gösterdi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, ASELS, CIMSA, TKFEN, TUPRS
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın