Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında zayıf seyretti ve 1,200 desteğinin altında 1,198 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 25.2 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 39 hisse değer kazandı, 60 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL TCMB kararı sonrasında yükselerek 7.95 seviyesinin üzerine geldi. Bugüne başlarken yurtdışı vadeli piyasalardan karışık sinyaller alıyoruz.

Küresel piyasalarda ABD mali teşvik paketi ve başkanlık seçimleri fiyatlamaları sürüyor. Dün Trump ve Biden seçim öncesindeki son açık oturuma katıldılar. Oturumda bir çok konu gündeme gelse de iki aday arasında net bir ayrışma oluşmadı, bu aşamada oylamaları çok etkilemesi beklenmiyor. Anketlerde ise Biden önde olmasına rağmen , seçimi kazandıracak kritik eyaletlerde oy oranlarının çok yakın olması belirsizlik yaratıyor. Ancak son dönemde ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş “mavi dalga” fiyatlamasına işaret ediyor. Öte yandan teşvik paketine ilişkin umutlar da sürüyor, ancak Senato’dan geçmesi halen düşük ihtimal. İçeride ise gündem TCMB faiz kararı olarak takip edildi. TCMB piyasa beklentilerinin aksine politika faizini sabit bırakırken Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar verdi. Bu bant daha önce 150 baz puan şeklindeydi. Bu karar ile beraber kurda bir miktar oynaklık görünse de fonlama maliyetindeki artış eğiliminin devam etmesini bekliyoruz, kur üzerindeki hareketin de yurtdışı gelişmelere bağlı olarak sınırlı kalmasını bekliyoruz. Bugün piyasalar küresel çapta açıklanacak olan PMI verilerini takip edecek, özellikle vaka sayılarının yeniden arttığı Ekim ayına ilişkin bu verilerin fiyatlamaları etkilemesi muhtemel.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlangıç yapmasını bekliyoruz. Endekste 1,200 desteğinin altında kapanış sonrasında bugün bu seviyeyi yeniden referans olarak takip ediyoruz. 1,200 altına gelinmesi halinde 1,190 diğer destek seviyesi iken 1,215 direnç olarak izlenmelidir. 1,200 seviyesinin altında kalınması halinde risk azaltmak gerekebilir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Merkez Bankası politika faizini %10,25’te sabit tutarken, GLP’de borç verme faizini %14,75’e yükseltti
  • Tüketici güven endeksi Ekim’de %0,1 azaldı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 16 Ekim haftasında net 28 mn $ hisse satışı gerçekleştirdi
  • (=) Erdemir (EREGL) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Net kar beklentilere paralel
  • Kısa Kısa Haberler: ARCLK, EKGYO, SAHOL, TAVHL, YKBNK
  • Temettü Ödemeleri: ALARK
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın