Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi günün ikinci yarısında sertleşen satışlarla günü %0.7 düşüşle 1,314 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 33.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 41 hisse değer kazandı, 55 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL 7.90 seviyesine kadar yükselirken, gösterge faiz %14.27 seviyesinden kapanış yaptı. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif bir hava izleniyor.

ABD’de hisse endeksleri haftaya pozitif başladı. Küresel ölçekte açıklanan PMI verileri Avrupa’da zayıflamaya işaret ederken, ABD adına ise güçlü gerçekleşti. Donald Trump’ın seçilmiş başkan Biden’a yönetimi devir sürecinde geçişi kolaylaştırma tavsiyesi pozitif fiyatlanırken, Biden’ın Hazine Bakanlığı için eski FED başkanı Janet Yellen’ı getireceği beklentisi de piyasalarda pozitif fiyatlandı. ABD’de teknoloji şirketleri geride kaldı, aşı gelişmeleri yoğunlaştıkça oluşan sektörel rotasyon fiyatlaması devam etti. Öte yandan içeride ise kar satışları izlendi. Bankacılık sektörü gerilerken, GYO sektöründe satın alma haberleri hisse fiyatlarına da yansıdı. Bugün içeride kapasite kullanım oranı ve güven endeksleri açıklanacak, Ayrıca bugün Hazine yarın 7 yıllık değişken ve 10 yıllık sabit kuponlu tahvil ihaleleri düzenleyecek. Özellikle 10 yıllık tahvilin talep miktarı, yabancı yatırımcı ilgisi açısından önemli bir gösterge olacak. Ay başından bu yana devam eden piyasa dostu söylem ve eylemler yabancı yatırımcı açısından da olumlu karşılanmıştı, bu ilginin seyri açısından bu ihale, mevcut enflasyon beklentilerinin iyileştiği ortamda önemli olacaktır. Almanya’da ise IFO güven endeksi ve nihai büyüme verisi yayınlanacak.

BIST-100 endeksinin bugüne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli kar satışlarının 1,290 desteği üzerinde karşılanması olumlu. Bu aşamada 1,3250 ilk direnç olmak üzere iyimserliğimizi koruyoruz. 1,290 seviyesini ise zarar kes seviyesi olarak önemsiyoruz.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, Dayanıklı Tüketim Sektörü, EKGYO, TCELL
  • Sermaye Hareketleri: CRFSA, INFO
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın