Günlük Strateji Bülteni

 

Piyasalara Bakış

Düne alımlarla başlayan BIST100 endeksi, ilk saatlerde son 3 ayın yüksek saatlik hacmini gerçekleştirdi ve gün boyunca satıcılı seyrederek günü %1.96 kayıpla 3,060 seviyesinden kapattı. Bu açıdan düzeltme için gerekli zeminin oluştuğu söylenebilir. Toplam işlem hacmi 70.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken,  BIST100 endeksine dahil olan 21 hisse değer kazandı, 79 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.15 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif pozitif seyir izleniyor.

ABD endeksleri bugün başlayacak Jackson Hole sempozyumu öncesinde dün pozitif tarafta kapanış yaptı. S&P500 endeksi %0.29, Nasdaq ise %0.28 değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi yeniden %3.10 seviyesine yükselirken, dolar endeksinde hafif gerileme izleniyor. Piyasaların odak noktası, bugün başlayacak olan JH sempozyumunda, yarın konuşma yapacak olan Powell’ın ifadeleri olacak. Son dönemde FED üyeleri şahin açıklamalarını sürdürürken, Eylül ayı toplantısına ilişkin faiz artırım beklentileri de arttı. Buna bağlı olarak da tahvil faizlerinde yükseliş, riskli varlıklar baskı izledik. Bu aşamada Powell’ın ifadelerinin piyasa beklentisinden daha güvercin olması halinde kısa süreli tepki yükselişi görülebilir ancak genel olarak endekslerdeki gerileme beklentimizi koruyoruz. Bugün ABD’de 2.çeyrek büyüme verisi açıklanacak, ayrıca FED açısından enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları(PCE) takip edilecek. Öte yandan içeride güven endeksleri, kapasite kullanım oranı ve PPK toplantı özeti yayınlanacak.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 3,150 seviyesinde ivme kaybı beklediğimizi belirtmiştik, bu nedenle dün yaşanan düzeltme hareketini normal ve sağlıklı buluyoruz. Bu aşamada 3,050-3,000 destek seviyeleri olarak izlenebilir fakat kısa vadeli pozisyonlar için 3,000 zarar-kes seviyesidir.  3,100-3,150 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Yatırımcılara Ağustos vade kontratında vade sonuna yaklaşırken ilave risk almayı önermiyoruz, mevcut pozisyonlar ise korunabilir.

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Pay Geri Alım Bildirimleri: SISE
  • Planlanan Sermaye Hareketleri: SAYAS
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

 Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın