Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında dalgalandı ve günü 1,320 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 37.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 55 hisse değer kazandı, 43 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL 8.0 seviyesinin üzerine gelirken, gösterge faiz %14.36 seviyesinden kapanış yaptı. Sabah saatlerinde yurtdışı vadeli piyasalarda yatay bir seyir izleniyor.

Küresel ölçekte aşı fiyatlaması tüm varlıklarda kendini hissettirmeye devam ediyor. ABD endekslerinde buna bağlı rotasyon da sürüyor. Teknoloji hisseleri geride kalırken, döngüsel sektörlerde toparlanma sürüyor. Ekonomik verilerin yavaşlamaya başladığı bu dönemde özellikle ABD tarafında PMI verileri gücünü koruyor ancak Avrupa’da toparlanmanın ciddi ölçüde ivme kaybettiği aşikar. Bu nedenle Aralık ayındaki merkez bankası kararları kritik olacaktır. Mevcut durumda aşı beklentileri, ABD’de Yellen’ın Hazine Bakanı olması gibi faktörler iyimserliği destekliyor. Brent petrol 48 seviyesine yükselirken, Euro/Dolar paritesinde de 1.19 kritik direnci test ediliyor. İçeride ise kurdaki oynaklığa rağmen hisse piyasası gücünü koruyor. Dün Hazine’nin 2018’den bu yana ilk kez yaptığı 10 yıllık tahvil ihracında 3,49 milyar TL’lik teklife karşılık 1,5 milyar TL net satış gerçekleştirildi. Yakın zamanda eurobond ihracı da takip edilecek. Bugün piyasalar ABD’deki yoğun veri akışını takip edecek. TSİ 16:30’dan itibaren büyüme, istihdam, kişisel harcamalar ve güven endeksi gibi bir çok veri yayınlanacak.

BIST-100 endeksinin bugüne yatay başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli teknik görünümü halen güçlü buluyoruz. 1,300-1,290 ilk destek bölgesi iken bu bölge üzerinde pozisyonların korunmasın öneriyoruz. 1,325-1,350 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.  

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Reel kesim güven endeksi Kasım’da 4,2 puan geriledi
  • Kapasite kullanım oranı Kasım’da 0,4 puan yükseldi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, ALKIM, DOHOL, ULUUN, SASA
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın