Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Kurban Bayramı tatili öncesi son işlem gününe satıcılı başlayan BIST-100 endeksi gün içinde de zayıf seyretti ve %0.9 kayıpla 1,351 puandan kapanış yaptı. Yarım seans işlem gören endekste İşlem hacmi 3.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 30 hisse değer kazandı, 62 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.55 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

Yerel piyasaların kapalı olduğu geçen haftaya, küresel hisse piyasaları oldukça kötü bir başlangıç yapmış olsa da haftanın geri kalanında ciddi bir toparlanma görüldü. ABD hisse endeksleri rekor tazelerken, Avrupa piyasalarında da iyimserlik izlendi. ABD’de bilanço sezonu yoğun geçerken, beklentilerin üzerinde gerçekleşen Verizon, Coca-Cola, Johnson & Johnson ve United Airlines gibi şirket bilançoları da iyimserliğe katkı sağladı. Öte yandan dünya çapında delta varyantı vaka sayıları artmaya devam ediyor, bu nedenle hafta başında sert gerileyen endekslerin bu denli toparlanmasını güçlü bir sebebe bağlayamıyoruz. Ancak yine de şirket bilançoları ve ECB’nin haftanın ikinci yarısında yaptığı güvercin açıklamalar bu hafta için de görünümün korunacağına işaret ediyor. Bugün içeride kapasite kullanım oranı ve güven endeksleri ile Almanya’da IFO güven endeksi, ABD’de ise Dallas FED imalat endeksi takip edilebilir.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Teknik anlamda 1,360-1,370 direnç seviyeleri iken 1,350 destek olarak izlenebilir. 1,370 aşılmadıkça risk artırmayı halen uygun görmüyoruz, 1,350 seviyesini ise mevcut pozisyonlar için zarar-kes seviyesi olarak belirliyoruz.                   

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Temmuz’da tüketici güven endeksi %2,7 oranında azaldı
  • TCMB, 2021 Temmuz ayı Para Politikası Kurulu’nun toplantı özetini yayımladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Otomotiv Sektörü
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın