Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

 Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi, gün boyunca güç kazandı ve dünü %2.5 artışla 3,136 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 71.8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti,  BIST100 endeksine dahil olan 85 hisse değer kazandı, 14 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.17 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise pozitif seyir izleniyor.

 Küresel piyasalar dünü pozitif tarafta kapattı. ABD endeksleri %1’in üzerinde değer kazanırken, Avrupa’da da %1.5 yükselişler görüldü. Piyasaların gözü bugün TSİ 17:00’de Jackson Hole sempozyumunda konuşacak Powell’da olacak. Bu sempozyuma kadar, hem toplantı tutanaklarında hem de FED üyelerinin açıklamalarında, FED’in sıkılaştırıcı politikasına hız kesmeden devam edeceği beklentisi oluştu. Bu haftaya başlarken Eylül ayı toplantısına ilişkin 50 baz puan artırım ihtimali yüksekken, bugüne geldiğimizde 75 puan artırım ihtimalinin  arttığını görüyoruz. Buna bağlı olarak tahvil faizlerinde de yükseliş görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.05 seviyesinde iken dolar endeks 108.6 seviyesinden işlem görüyor. Dün ABD’de açıklanan PCE beklentilere paralel gerçekleşirken, büyüme verisi beklentilerden daha iyi gerçekleşti. Bugünkü konuşmada Powell’dan geleceğe yönelik yönlendirme bekleyen piyasa beklediğini bulamayabilir, bu nedenle bir tepki yükselişi görülse de geçici olmasını bekliyoruz. Bugün ayrıca Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi de yakından takip edilecek.

 BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli gücünü koruyan endekste 3,050-3,000-2,950 en yakın destek seviyeleri iken 3,000 kırılmadıkça görünüm güçlü kalacaktır. 3,150-3,200 direnç seviyeleri iken dolar bazında 175 seviyesini ana direnç olarak takip ediyoruz.

  Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Reel kesim güven endeksi Ağustos’ta 1,6 puan geriledi
  • Kapasite kullanım oranı Ağustos’ta 1,5 puan azaldı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 19 Ağustos haftasında net 366,2 mn $ hisse alışı gerçekleştirdi
  • Kısa Kısa Haberler: AKSEN, TCELL
  • Planlanan Sermaye Hareketleri: SAYAS
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın