Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Cuma gününe tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün içinde 3,330 seviyesini test etse de haftanın son işlem gününü % 0.41 düşüşle, 3,281 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 52.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 44 hisse değer kazandı, 53 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.44 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise negatif bir seyir izleniyor.

Geçtiğimiz hafta FED’in piyasa beklentilerine paralel olarak 75 baz puan faiz artırması ve yıl sonuna kadar en az 125 baz puan daha faiz artırabileceği beklentisi piyasalar üzerinde baskı yarattı. ABD endeksleri haftalık bazda değer kaybederken, özellikle Nasdaq’da kayıplar yıl başından bu yana %30’u geçti. Öte yandan dolar endeksinin değer kazanmaya devam ettiğini görüyoruz. 2002 yılından bu yana en yüksek seviye olan 114 seviyesine yükselen dolar endeksine paralel olarak, Euro/ Dolar paritesi 0.96 seviyesine, Sterlin/Dolar paritesi de vergi uygulamalarının da etkisiyle 1.05 seviyesine geriledi. Ayrıca tahvil faizlerinde de yükseliş izledik, ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.75 seviyesini aşarken, 2 yıllık tahvil faizi %4.29 seviyesine yükseldi. Tüm bu fiyatlamalar, faiz artırımı kararının yanı sıra FED’in enflasyonla mücadeleyi, büyüme hedeflerinin bir adım önüne koyduğunu ifade etmesiyle belirginleşti. Bu haftaya başlarken ülke merkez bankalarının para birimlerini değerlendirmeye çalışan adımları izliyoruz. Son olarak Çin merkez bankası zorunlu karşılık oranlarını artırırken, Japonya’da da gereken adımların atılacağı ifade edildi. Bu hafta ekonomik veri akışı yoğun, bugün ise içeride reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Ayrıca ECB başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Bir önceki hafta görülen sert düşüş sonrasında geçen hafta toparlanmaya çalışan endekste teknik görünüm nötr. Bu aşamada 3,330-3,340 ilk direnç bölgesi olarak izlenmeli ve aşılmadan risk artırılmamalıdır. Endekste 3,250 seviyesini kısa vadeli destek ve zarar-kes seviyesi olarak takip ediyoruz.

 

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Borsa İstanbul Duyurusu
  • Kısa Kısa Haberler: TAVHL
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın