Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında yine zayıf bir seyir izledi ve günü %0.18 düşüşle, 1,349 puandan kapattı. İşlem hacmi 10.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 43 hisse değer kazandı, 53 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.56 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise yatay seyir izleniyor.

Geçen haftaki sert dalgalanmanın ardından nispeten sakin bir seyir izleyen küresel hisse endekslerinde ABD yine pozitif ayrıştı. Tesla’nın açıkladığı rekor karlılık performansa da yansırken, ABD endeksleri hafif yükselişle rekor yenilemeye devam etti. Asya piyasalarında Hong Kong hariç kısmi toparlanma izlenirken, Avrupa’da ise artan vaka sayıları ve gerileme kaydeden beklenti endeksleri piyasalar üzerinde baskı yarattı. Bugün ABD’de iki gün sürecek olan FOMC toplantısı başlıyor. Toplantı sonrasında FED’in yarın herhangi bir sürpriz yapmasını beklemiyoruz ancak varlık alım programının azaltılması konusunda daha net mesajlar gelebileceği kanaatindeyiz. Yine de bu konudaki net yönlendirmeyi Ağustos ayındaki Jackson Hole toplantısında bekliyoruz. ABD’de bugün Apple, Microsoft ve Alphabet finansalları açıklanacak. Onun dışında yine ABD’de açıklanacak olan Haziran ayı dayanıklı mal siparişleri, tüketici güven endeksi ve Richmond FED sanayi endeksi takip edilebilir. İçeride ise bilanço sezonu TAV Havalimanları ile bugün başlıyor.

BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. 2020 Mart ayından bu yana takip ettiğimiz orta vadeli ortalamaların da altına gelen endekste haftalık kapanış çok önemli olacak. 1,350 seviyesinin altında haftalık bir kapanış görmemiz halinde  1,330-1,310 ve 1,250 seviyeleri öne çıkabilir. 1,355-1,364 ve 1,370 direnç seviyeleri iken 1,370 aşılmadıkça risk artırmayı önermiyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Reel kesim güven endeksi Temmuz ayında 1,8 puan arttı
  • Temmuz ayında kapasite kullanım oranı 0,1 puan yükseldi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: ARCLK, TAVHL
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın