Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne satışlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da satıcılı seyretti ve günü %3.9 kayıpla 1,144 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 25.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 9 hisse değer kazandı, 90 hisse ise değer kaybetti. Bugüne başlarken yurtdışı vadeli piyasalarda hafif tepki alımları gözlemliyoruz.

Küresel piyasalarda dün hem artan vaka sayıları hem de mali teşvik paketi belirsizliği satışların artmasına sebep oldu. Satışlar, ABD endekslerinde %2’ye, ekonomik kapanma noktasına gelen Avrupa’da ise %3’lere vardı. ABD seçimleri öncesinde artan risk unsurları ile ABD tahvilleri talep gördü ve faizler yeniden %0.8’e çekildi. TL varlıklarda da yurtdışına paralel şekilde satışların hız kazandığını gördük. Risk primi CDS yeniden 530 seviyelerini aşarken, Dolar/TL 8.09 seviyesinden işlem görüyor. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek. İçeride ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yatırımcılarla yapacağı telekonferans takip edilebilir. Dün akşam saatlerinde BDDK’nın Aktif Rasyo hesaplamasında yaptığı güncelleme ve açıklanan olumlu bilançolar bugün tepki alımlarını destekleyebilir. Ayrıca bugün Akbank, Aselsan, ve Garanti Bankası gibi endeks ağırlığı yüksek şirketlerin finansalları bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede bir süredir öne çıkardığımız 1,170 seviyesinin altında endeks görünümünün zayıf olduğunu düşünüyoruz. Yine de zaman zaman tepki alımları görülebilir. Bu aşamada 1,155-1,160 ilk direnç bölgesi olacaktır. 1,140-1,130 destek bölgesi olarak önemli ve bu bölgenin bir süre korunmasını bekleriz. Özetle ABD seçimleri öncesi ve sonrasında 1,130-1,170 bandında dalgalanma görülebilir, 1,130 altında ise nakit pozisyon düşünülmelidir.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de 2,8 puan arttı
  • Kapasite kullanım oranı ekim ayında 0,8 puan arttı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Ford Otosan (FROTO) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Beklentiler aşılırken, yılsonu öngörüleri yukarı revize edildi (+)
  • Şişe Cam (SISE) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Net kar beklentilerin üzerinde (+)
  • Tofaş (TOASO) 3Ç20 Finansal Sonuçları: Net kar beklentilere paralel (=)
  • Yapı Kredi Bankası (YKBNK) Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde net kar (+)
  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, AKBNK,  ASELS, BIZIM, GARAN, OTKAR
  • Sermaye Hareketleri: ITTFH
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın