Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne hafif satıcılı seyirle başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında tepki alımlarıyla toparlandı ve günü %0.77 artışla, 1,359 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 11 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 62 hisse değer kazandı, 34 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.5580 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda Asya önderliğinde düşüşler görüyoruz. Özellikle Hong Kong ve Çin satışlarda başı çekerken Japonya ve diğer ülkeler de baskı altında kaldı. Hong Kong’ta Şubat zirvesinden bu yana %20 düşüş izlenirken, sadece son 2 günde %8 gerileme görüldü. Genel itibariyle Çin’de teknoloji şirketlerine yönelik düzenlemelerin baskı yarattığı söylenebilir. Dün ABD’de de güçlü gelen bilanço ve ekonomik verilere rağmen teknoloji endeksi Nasdaq %1’in üzerinde değer kaybetti. Bugünkü FED faiz kararı ve basın toplantısının öncesinde ABD doları hafif değer kaybederken faizlerde yatay seyir izliyoruz. FED’in bu toplantıda net bir mesaj vermesini beklemiyoruz, fakat özellikle son dönemde küresel çapta ve ABD’de artış gösteren Delta varyantı vakalarının FED’in açıklamalarına yansıyıp yansımadığını takip edeceğiz. Daha önce hatırlanacağı gibi Ağustos-Eylül aylarında tapering sinyali almayı bekliyorduk, henüz bu görüşümüzde bir değişiklik bulunmuyor. İçeride ise şirket bilançoları dün TAV Havalimanları ile başladı. Bugün ise Akbank ve Tofaş Oto finansalları bekleniyor. 

BIST-100 endeksinin yurtdışı piyasalardaki satışa paralel olarak güne hafif negatif bir seyirle başlamasını bekliyoruz. 1,350 desteği üzerinde tutunma çabası izlediğimiz endekste bu seviye üzerinde haftalık kapanışı oldukça önemsiyoruz. Dün seans içi grafiklerde oluşan dip formasyonu açısından ise 1,360-1,375 dirençlerini yakından takip ediyoruz. Endekste kısa vadeli alımlar için 1,360 seviyesi tetikleyici olabilir, 1,350-1,343 ise destek seviyeleridir.        

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • IMF, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Dayanıklı Tüketim Sektörü, AKBNK, MGROS, SISE, TAVHL, TOASO
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın