Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve 1,360 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 10.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 43 hisse değer kazandı, 50 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.54 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise karışık seyir izleniyor.

Haftanın en önemli gündem maddesi olan FOMC toplantısı dün yapıldı ve sonuçlar piyasaları şaşırtmadı. FED faizleri sabit bıraktı ve varlık alım programına ilişkin tartışmaların devam edeceğine işaret etti. Ekonomideki son dönemki iyimserliğe rağmen faiz artırımına çok uzak olunduğunu belirten FED Başkanı Powell, istihdam piyasasında kalıcı bir toparlanma görmek için birkaç veriye daha ihtiyaç olduğunu belirtti. Enflasyon için ise bilinen duruş korundu. Toplantı öncesinde piyasada tapering yada Delta varyant vakalarına ilişkin FED’in takınacağı tavır yakın takip edilirken, FED Delta varyantı üzerinde durmadı. Bu durum son dönemde vaka sayılarına bağlı büyüme endişelerini ortadan kaldırarak pozitif fiyatlandı. Varlık alım programının azaltılması için ise halen Ağustos-Eylül aylarında net mesaj gelebileceğini düşünüyoruz. FED öncesi ve sonrası fiyatlamalara baktığımızda; tüm hisse endekslerinde iyimserlik hakim. Asya’da hafta başında sert şekilde değer kaybeden endekslerde toparlanma görülürken, ABD ve Avrupa’da da yükseliş izlendi. FED sonrasında dolar endeksi 92.1’a kadar gerilerken, tahvil faizlerinde de düşüş görüldü. Bugün Almanya’da enflasyon, ABD’de ise büyüme verileri takip edilecek. İçeride ise TCMB Enflasyon Raporu yayınlanacak. TCMB’nin enflasyon tahminlerini revize etmesi bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne pozitif bir seyirle başlamasını bekliyoruz. 1,350 desteği üzerinde tutunan endekste 1,370-1,375 ilk direnç bölgesi iken 1,400 ana direnç konumundadır. 1,350-1,345 ise destek bölgesi olarak takip edilebilir. Bu hafta da 1,350 üzerinde kapanış görebilirsek tepkinin güçlenmesi muhtemel olacaktır.         

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Akbank (AKBNK) 2Ç21 Finansal Sonuçları: Özkaynak karlılığı %11,9 ile tahminlerimizle uyumlu (=)
  • Kısa Kısa Haberler: ARCLK, GARAN, EKGYO, TOASO
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın