Günlük Strateji Bülteni

 

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi günün geri kalanında da yükselişine devam etti ve günü %2.27 artışla, 1,391 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 12.8 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, BIST-100 endeksine dahil olan 91 hisse değer kazandı, 8 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 8.47 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı hisse vadeli piyasalarında ise negatif bir seyir izleniyor.

ABD’de beklentilerin altında kalan büyüme verisine rağmen endeksler yükselişini sürdürürken, Asya-Pasifik endekslerinde genel olarak satıcılı bir görünüm hakimdi. Temmuz ayında genel olarak iyi performans gösteren ABD endekslerinde sağlık, emlak ve teknoloji sektörleri ön plana çıkarken, enerji ve finansal sektörler geri kaldı. Dün açıklanan Amazon finansalları ise beklentilerin altında kaldı ve geleceğe yönelik beklentilerin de aşağı revize edilmesiyle hisse %7 değer kaybetti. İçeride ise dün TCMB Enflasyon Raporu takip edildi. Bir önceki rapora göre beklenildiği gibi enflasyon tahminlerini yukarı revize eden TCMB’den sıkı duruşun korunacağı yönünde ifadeler TL’deki değer kazancına katkı yaptı. TCMB %12.2 olan 2021 yıl sonu enflasyon tahminini %14.1’e, 2022 yıl sonu tahminini ise %7,8’e revize etti. Dolar endeksindeki gerileme ile beraber baktığımızda kısa vadede TL’deki değer kazancı bir süre daha devam edebilir. Bugün yurtiçinde dış ticaret dengesi, Almanya ve AB’de büyüme verileri, ABD’de ise kişisel harcamalar ile Michigan Üniversitesi güven endeksi takip edilebilir.

BIST-100 endeksinin bugüne hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1,385-1,375 destek seviyeleri iken 1,400 direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Endekste haftalık bazda 1,350 üzerinde tutunması ve toparlanma umut verici bir görüntü oluşturuyor ancak 1,400 seviyesinin geçilmesi kısa vadede iyimserliğin devamı adına önemli olacaktır, aksi halde dalgalanma sürebilir.      

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • TCMB 2021/III Enflasyon Raporu yayımlandı: 2021 ve 2022 enflasyon tahminleri yukarı yönlü revize edildi

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Yabancı yatırımcılar 16 Temmuz haftasında net 62 mn $ hisse satışı gerçekleştirdi                                                                                                                                                         
  • Garanti Bankası (GARAN) 2Ç21 Finansal Sonuçları: Aktif kalitesi ve karlılık görünümünde olumlu seyir devam etti (+)
  • Halka Arz Onay: Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret
  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü, BOBET, YKBNK
  • Planlanan Sermaye Hareketleri
  • Planlanan Temettü Ödemeleri
  • Planlanan Genel Kurullar
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın