Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Çarşamba gününe yatay başlayan endeks kısa işlem gününde satıcılı seyretti ve %2.2 kayıpla 1,127 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 9.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 9 hisse değer kazandı, 90 hisse ise değer kaybetti. Bugüne başlarken yurtdışı vadeli piyasalar %1’in üzerinde satıcılı seyrediyor.

ABD’de teknoloji şirketlerinin 3.çeyrek bilançoları güçlü açıklansa da seçim belirsizliği, küresel ölçekte artan vaka sayıları ve ekonomik aktivitenin yavaşlama riski yeniden piyasalar üzerinde baskı yaratıyor. ABD’de Apple, Amazon, Google gibi şirketlerin finansalları güçlü gerçekleşti, ancak geleceğe yönelik beklentiler noktasında piyasaları tatmin etmedi. Öte yandan yine ABD’de açıklanan ekonomik veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşti fakat seçim belirsizliği dalgalanmaya sebep oluyor. ABD endeksler günü pozitif tarafta kapatsa vadeli piyasalarda tüm kazançlar geri verildi. Avrupa tarafında ise ECB’nin güvercin tavrı Aralık ayına ilişkin aksiyon beklentilerini güçlendirdi. Ancak özellikle negatif faiz vurgusu, hali hazırda kırılgan olan Avrupa bankacılık sektöründe negatif fiyatlandı. Küresel piyasalar için gözler 3 Kasım’daki ABD seçimlerinde olacak. Halen anketlerde Biden önde ancak kritik öneme sahip eyaletlerde fark çok azaldı. Bu durum net bir sonuca işaret etmezken, Kongre ve Başkan’ın farklı partilerden olma ihtimali mevcut ekonomik görünümle beraber ciddi bir satış baskısı oluşturabilir. Bu nedenle seçim öncesi ve sonrasında temkinli olmayı öneriyoruz. Nitekim oynaklık endeksi VIX’in Haziran seviyelerine yükselmesi de bu konuda piyasalardaki korunma isteğini yansıtıyor. Bugün içeride dış ticaret dengesi, Avrupa’da ise büyüme verileri açıklanacak. Ayrıca bugün Borsa İstanbul’da konsolide olmayan bilançoların açıklanması için son gün.

BIST-100 endeksinin güne negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,170-1,130 desteklerini kolayca kıran endekste görünüm zayıf. Bu aşamada 1,120-1,085 destek seviyeleri iken 1,140-1,160 direnç seviyeleridir. 1,160 aşılmadıkça endeksteki zayıflığın sürmesini bekliyor, portföylerde hedge(korunma) enstrümanları bulundurulmasını öneriyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Yılın son enflasyon raporunda 2020 ve 2021 enflasyon tahminleri yukarı revize edildi
  • TCMB, 2020 Ekim ayı Para Politikası Kurulu’nun toplantı özetini yayımladı

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: YKBNK
  • Haftalık Ajanda
  • Takip Listesi

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın