Günlük Strateji Bülteni

Piyasalara Bakış

Haftanın ilk işlem gününe negatif başlangıç yapan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyir izlese de günü %0.6 artışla 3,164 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi  63.4 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken,  BIST100 endeksine dahil olan 40 hisse değer kazandı, 57 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.19 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise pozitif seyir izleniyor.

Geçen hafta Powell’ın beklenenden daha şahin tondaki açıklamalarının ardından FED üyelerinden de aynı yönde açıklamalar geliyor. Son olarak New York Fed Bakanı Williams da, arz problemlerinin yanı sıra talebinde hala yüksek olduğunu ve bunu kesebilmek için faizin daha yüksek olması gerektiğini belirtti. Bununla beraber ABD endekslerinde satış baskısı devam etti ve dün %1’in üzerinde satış görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.10, dolar endeksi ise 108.5 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde Çin’de açıklanan PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşse de halen daralma bölgesinde yer alıyor. Yine de bu veri tüm piyasalarda bir tepki yükselişini tetiklemiş görünüyor. Bugün içeride 2.çeyrek büyüme verisi, ABD’de ise ADP istihdam raporu açıklanacak. Piyasalar için daha kritik olan Cuma günkü tarımdışı istihdam verisi olacak, nitekim FED’in diğer verilerden ziyade istihdam piyasasına daha çok önem verdiğini biliyoruz.

BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen trend üzerinde gücünü koruyan endekste 3,100-3,080 ve 3,050 destek seviyeleri iken 3,200 direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Dolar bazında ise 175.0 seviyesini kritik direnç olarak izliyoruz. Yatırımcılara mevcut pozisyonları için 3,050 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak izlemelerini öneriyoruz.

Makroekonomi & Politika Haberleri

  • Temmuz ayında dış ticaret açığı 10,7 mlr $ oldu

Sektör ve Şirket Haberleri

  • Kısa Kısa Haberler: Bankacılık Sektörü
  • Planlanan Sermaye Hareketleri: KONTR, EGGUB
  • Planlanan Temettü Ödemeleri Tablosu
  • Genel Kurul Tarihleri Tablosu
  • Takip Listesi
  • Haftalık Ajanda

Takvim


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın