Haftalık Ekonomi Bülteni

Önümüzdeki Haftanın Ekonomi Gündemi

  • 24 Haziran Pazar günü Türkiye’nin ilk başkanlık seçimi gerçekleşecek. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan anayasa değişikliği referandumu sonucunda Türkiye, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecine girdi. 2019 Kasım ayında yapılması planlanan seçimler, 18 Nisan tarihinde yapılan açıklama ile 24 Haziran 2018 tarihine çekildi. Yeni sistemin ilk seçimi bu hafta sonu gerçekleşecek. 24 Haziran’da herhangi bir adayın %50+1 oy alamaması durumunda 2.tur 8 Temmuz’da yapılacak ancak meclisin dağılımı 24 Haziran’da belli olacak.
  • Pazartesi günü haziran ayı reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. Mayıs ayında reel kesim güven endeksi aylık bazla 1,3 puan azalarak 109,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Nisan ve mayıs aylarında gerileme gördüğümüz reel kesim güven endeksi anketinde ÜFE beklentisinin artışı dikkat çekmişti. Reel kesim tarafında maliyet baskılarının artacağı beklentisi, tüketici fiyatlarında da artış beklentisini beraberinde getiriyor. Kapasite kullanım oranı ise mayıs ayında 0,6 puan ile %77,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Nisan ve mayıs verilerinin 2017 yılının aynı döneminin de altında gerçekleşmesi, ekonomik aktivitede beklenen hız kaybını işaret ediyor.
  • Cuma günü mayıs ayı dış ticaret verilerini takip edeceğiz. Nisan ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 artış göstererek 6,7 mlr $ seviyesinde gerçekleşmişti. Verilerde; mevsimsellikten arındırılmış ihracatın 2017 Eylül ayından  bu yana ilk kez düşüş göstermesi ve hem petrol ithalatının ithalatı artırıcı etkisi dikkat çekmişti. Gümrük Bakanlığı tarafından açıklanan öncü verilere göre mayıs ayında ihracat yıllık bazda %5,57 artarken, ithalat yıllık bazda %4,49 artış gösterdi. Piyasanın mayıs ayı dış ticaret açığı beklentisi 7,7 mlr $ seviyesinde yer alıyor.

Geçtiğimiz Haftanın Özeti

  • Fitch, yaptığı basın açıklamasında, ABD faizleri ve politika değişikliklerinin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki baskıyı artırdığını belirtti
  • 2018 Mayıs ayında merkezi yönetim bütçesi 2,7 mlr TL fazla verdi
  • 2018 Mart ayında işsizlik oranı %10,1 seviyesinde gerçekleşti
  • Konut satışları mayıs ayında yıllık bazda %2,7 oranında yükseldi
  • Tüketici güven endeksi haziran ayında 70,3 seviyesine yükseldi
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın