Haftalık Strateji Bülteni

Yurt dışı piyasaların seyri bu hafta yakından izlenmeli…

  • Geçtiğimiz hafta yurt dışı piyasalardan ayrışarak %1,9 değer kazanan Borsa İstanbul’daki yükseliş, kur tarafındaki aşağı yönlü seyrin desteğinde devam etti. BİST haftayı da 96.657 seviyesinden tamamladı.
  • Bu hafta yurt içinde sanayi üretimi ve TCMB’nin Beklenti Anketi izlenecektir. Yurt dışında ise enflasyon rakamlarının yanı sıra Çarşamba günü açıklanacak Fed tutanakları ve Cuma günü Çin’de açıklanacak 3Ç18 büyüme verisi yakından takip edilecek veri akışları olacaktır.
  • Yurt dışı piyasalar bu haftaya satış eğilimi ile başladı. ABD piyasalarının da açılışta gerilemesi beklenmektedir. BİST tarafında ise ABD ile ilişkilerin düzeleceğine yönelik beklentiler ve kur tarafında sakin seyrin devamı, piyasaların yurt dışından pozitif ayrışmasını beraberinde getirdi. Haftaya 97.300 üzerinden başlayan BİST, mevcut durumda 98.000 seviyelerini aşmaya çalışmaktadır.
  • BİST tarafında gördüğümüz iyimser seyre karşılık başta ABD piyasaları olmak üzere devam eden satış baskılarının global bir satışa dönmesi, BİST’i de yukarı hareketlerde baskılayabilir. Yükselişini 100.000 seviyesine taşıma eğiliminde olan BİST, haftanın devamında yurt dışı piyasaları da yakından izleyecektir. 
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın