Haftalık Strateji Bülteni

94.500 seviyelerindeki hareketlilik yakından izlenmeli…

  • Geçtiğimiz hafta %1,6 değer kazanan BİST, TCMB’nin faiz artırımı ardından 96.000 seviyelerini aşmayı denese de kapanışını 94.760 seviyesinden gerçekleştirdi.
  • Bu hafta içerideki en önemli gündem maddesi OVP olacaktır. TCMB’den gelen güçlü faiz artırımı ardından, maliye politikasının orta vadede para politikasına ne ölçüde destek vereceği, piyasaların odak noktasında yer alacaktır. Yurt dışında ise ticaret savaşı endişeleri sürerken, veri akışı tarafında Cuma günü Avro Bölgesi ve ABD’den gelecek PMI verileri izlenecektir. Ayrıca, Çarşamba günü Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamaları da takip edilecek diğer gündem maddeleridir.
  • BİST, sabah kur tarafında gözlenen yukarı atak ve yurt dışı piyasalardaki satış baskısı nedeniyle yeni haftaya hafif satışlarla başladı. Haftanın devamında açıklanacak OVP, Suriye’den olası haber akışları ve ticaret savaşlarına ilişkin gelecek açıklamalar, BİST tarafındaki dalgalı seyrin sürebileceğini göstermektedir. 200 haftalık ortalamanın geçtiği 94.500 seviyelerinde yer alıyor olmamız, temkinli olunması gerektiğine işaret ediyor. Bu seviye aşılırsa 97.500, aşılamaması halinde ise BİST’in 90.000 seviyelerini hedefleyeceği göz ardı edilmemelidir.
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın