Haftalık Strateji Bülteni

Dalgalı seyrin devam etmesi beklenmelidir…

  • Geçtiğimiz haftaya alımlarla başlayan BİST, haftanın devamında ise sert satışlarla geri çekilirken, kapanış 99.171 seviyesinden gerçekleşti. BİST’in haftalık bazdaki kaybı ise %3,9 seviyesinde oluştu.
  • Yurt içi piyasalar haftaya Mayıs ayı enflasyon verisi ile başladı. Mayıs ayında TÜFE %1,62 artarak piyasa beklentilerine paralel bir seyir izlerken, haftanın devamında Perşembe günü PPK’dan gelecek karar izlenecektir. Yurt dışı veri akışında Çin, Avro Bölgesi ve ABD’de PMI verileri ön planda olurken, Perşembe günü Avro Bölgesi’nde 1Ç18 büyüme verisi izlenecektir. Cuma günü Japonya’da büyüme, Çin’de ise açıklanacak dış ticaret verileri global piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.
  • Haftaya yurt dışı piyasalar alıcılı başlarken, BİST tarafında yatay açılış izledik. Enflasyon verisi ardından PPK’dan ek sıkılaştırma gelebileceği fiyatlamaları kur tarafında sakinleşme getirse de BİST tarafındaki yukarı hareket, satışlarda gördüğümüz gibi güçlü görünmemektedir.
  • Yükselişlerde 101.000 ve 104.500 BİST’in hedefi olmakla birlikte, yurt dışı piyasalarda olası risk iştahındaki azalmada 97.500 ve 93.500 seviyelerine doğru yeni bir geri çekilme olasılığının sürdüğü görüşündeyiz. 
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın