Haftalık Strateji Bülteni

Merkez bankalarının toplantıları bu hafta ön plana çıkacaktır…

  • Borsa İstanbul, geçtiğimiz hafta PPK’dan gelen sürpriz faiz artırımına karşı aşağı hareketini sürdürdü. Haftayı 95.876 seviyesinden tamamlayan BİST, haftalık bazda ise %3,3 değer yitirdi.
  • Yurt içi piyasalar bu haftaya beklentileri aşarak %7,4 açıklanan 1Ç18 büyümesi ve 5,4 mlr $ seviyesine yükselen cari açık verisi öncesinde yatay başladı. Ramazan Bayramı öncesinde Çarşamba günü gelecek sanayi üretimi verisi ile haftanın yurt içi veri akışı tamamlanacaktır. Yurt dışında Çarşamba Fed, Perşembe Avrupa Merkez Bankası ve Cuma da Japonya Merkez Bankası faiz kararları, global piyasaların takibinde olacaktır. Veri akışı tarafında ise Çarşamba Avro Bölgesi, Perşembe Japonya ile Çin ve Cuma günü ise ABD sanayi üretimi verileri izlenecektir. Salı günü ayrıca, ABD enflasyon verisi önemli olacaktır.
  • Merkez bankaları açıklamaları öncesinde BİST tarafında satış baskısının devam ettiğini izliyoruz. 93.800 seviyelerinde yer alan 200 haftalık ortalamanın altında kapanış gerçekleşmesi BİST’i 92.800 ve 89.500 seviyelerine doğru itebilir. Ancak, bu önemli seviye kırılmaz ve 96.500 seviyesinin güçlü alımlarla aşıldığını görebilirsek, BİST yeniden 97.500-100.000 aralığına yönelme eğilimine girecektir. 
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın