Haftalık Strateji Bülteni

İşlem hacminde görülen gerileme yükseliş denemelerini sınırlayabilir

  • BİST, geçtiğimiz hafta yukarı denemelerinde başarılı olamayınca haftanın kapanışını da 96.455 seviyelerinden, bir önceki haftaya göre yatay tamamladı.

  • Bu hafta 25 Ekim’de yapılacak PPK toplantısından piyasalar, faizlerde bir değişim beklememektedir. Salı günü tüketici güveni verisi ile hafta genelinde BİST şirketlerinin 3Ç18 finansalları da yakından izlenecek diğer veri akışları olacaktır. Yurt dışında ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamaları, Cuma günü de ABD’den gelecek 3Ç18 büyüme verileri ön planda olacaktır.  

  • Yurt dışı piyasalar, haftaya Çin’den gelen teşvik beklentileri ile pozitif bir başlangıç yaptı. ABD piyasalarının da haftaya alıcılı başlaması beklenirken, yeni haftaya 97.200 üzerinden alımlarla başlayan BİST, mevcut durumda 96.500 seviyelerinde tutunma arayışındadır.  Yurt dışı piyasalarda bir satış dalgası görmediğimiz sürece BİST tarafında da yukarı denemelerin süreceğini bekliyoruz. Ancak, son günlerde işlem hacminde gerileme görülüyor. Dolayısıyla da BİST’in önündeki ilk engel olan 98.000 seviyelerini hacimsiz aşması, yükselişin sorgulanmasına neden olacaktır. 98.000 aşılmadığı sürece de 95.000-93.500 bandına geri dönme riski sürecektir.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın