Haftalık Strateji Bülteni

Global piyasalardaki dengelenme arayışı izlenmeye devam edilecek

  • Geçtiğimiz hafta %6 değer kaybeden BİST, haftayı da 90.542 seviyelerinden tamamladı.
  • Yurtdışında bu hafta Çarşamba günü Japonya, Perşembe günü de İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararları izlenirken, ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecektir. Perşembe ve Cuma günü ayrıca global piyasalarda PMI verileri de izlenecektir. Yurtiçinde ise Çarşamba günü gelecek dış ticaret dengesi ile Perşembe günü TCMB’nin Enflasyon Raporu sunumu en önemli veri akışları olacaktır.
  • Global piyasalar, geçtiğimiz hafta gözlenen dalgalanma ardından bu haftaya alıcılı başlamaya çalıştı. Asya piyasalarında gözlenen toparlanma sabah Avrupa tarafına yansırken, günün devamında Avrupa’da satışlar geri döndü. ABD tarafında da pozitif açılış beklentileri ivme kaybediyor. BİST ise haftaya 90.800 üzerinden başlasa da yeniden satış baskısıyla 89.500 üzerinde seyretmektedir.
  • Haftanın devamında küresel piyasalarda gözlenen dengelenme arayışı sonuçlanmadığı sürece BİST’in de 88.500-85.500 aralığına doğru gerileme riski sürecektir. Yukarı hareketlerde işlem hacmindeki düşüş nedeniyle kalıcılık soru işaretleri yaratırken, ilk hedef 91.500 olarak takip edilecektir.   
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın