Haftalık Strateji Bülteni

  • Bu haftaya başlarken gözler FED kararında olacak. Yılın son aylarında sıkılaşma yönlendirmesini artıran ve ilk olarak Mart ayına işaret eden FED’in bu haftaki toplantıda daha net bir yol haritası ortaya koyması bekleniyor. Piyasalar merkez bankalarının sıkı para politikasına geçişini negatif şekilde fiyatlıyor. ABD’de bilanço döneminin başlamasıyla bilanço fiyatlamalarının satış baskısını dengeye getirebileceğini düşünsek de gelen bilançolar henüz bu beklentimizi karşılayabilmiş değil. Öte yandan Rusya-Ukrayna gerginliği de jeopolitik açıdan risk oluşturuyor. Geçen hafta içinde gelen ılımlı açıklamalara rağmen hafta sonu ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki tüm diplomatların ülkeye terk etmesini istedi. Bu durum Rusya-Ukrayna gerginliğinin bu hafta yine gündemde kalmaya devam edeceğine işaret ediyor. İçeride ise sanayideki doğalgaz ve elektrik kesintilerinin şirket fiyatlamaları üzerinde etkileri görülebilir.
  • Veri akışı bu hafta yoğun. Tüm dünyada PMI verilerinin açıklanmasıyla başlayacak olan haftada ABD’de FED toplantısı, büyüme ve güven endeksleri takip edilecek. İçeride ise TCMB yılın ilk Enflasyon Raporu’nu yayınlayacak. Ayrıca sunum sonrasındaki soru cevap kısmı da yakından takip edilecek.
  • BIST100 endeksinin haftaya yurtdışı piyasalara paralel başlamasını bekliyoruz. 1,950 desteği korundukça, bu hafta başlayacak olan bilanço sezonunda finansalları güçlü beklenen şirketlerde pozisyonlanma öneriyoruz.
PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın