Aylık Yatırım Stratejisi - Aralık 2020 - 01 Aralık 2020

Geçtiğimiz ay yurtdışı ve yurtiçi piyasalarda haber akışı yoğun geçti. ABD’de başkanlık seçimini Demokrat aday Biden kazandı. Fed politika faizini %0.00-%0.25 aralığında bıraktı. İngiltere Merkez Bankası politika faizini sabit tutarken varlık alım programını 745 milyar sterlinden 895 milyar sterline çıkardı. Avrupa’da Covid-19 vakalarının artması ile Almanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan’da karantina önlemleri tekrar geldi. Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının enfeksiyonu %90'dan fazla önlediği açıklandı.

 

Kasım ayına BDDK’nin swap limitlerini esnetme kararı ile başladık. Ayın ortalarına doğru TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı, yerine ise eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı. Naci Ağbal göreve gelir gelmez banka genel müdürleri ile bir toplantı yaptı ve ekonomi ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etti yerine Lütfi Elvan atandı. 19 Kasım’da TCMB, piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini 475 baz puan artırarak %15.00’e yükseltti. Karar metninde tüm fonlamanın repo üzerinden yapılacağı ifade edildi. Böylece fonlama kompozisyonunda sadeleşmeye gidildi. TCMB ayrıca enflasyon, finansal istikrar ve döviz rezervi vurgusu yaptı. Karar sonrasında reel faiz benzer ülkeler ortalaması olan %3’e yaklaştı. Arkasından TCMB döviz karşılığı swap piyasasında kullandığı TL swap faizini %13.25’ten %15.00’e yükselti. BDDK aktif rasyosu hesaplamasını kaldırma kararı aldı. Mayıs ayından bu yana uygulamada olan aktif rasyosu 31 Aralık tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak. Hazine 2 yıl sonra ilk kez 10 yıllık tahvil ihraç etti. İhracın ortalama bileşik faizi %12.32 şeklinde gerçekleşti. Türkiye’nin 2020 3. çeyrek GSYİH büyümesi %6.70 şeklinde gerçekleşti. Beklenti %5.00 idi. Şirketler tarafında, 2020 3. çeyrek bilançoları genel olarak pozitif gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek kar artışını bankalar, holdingler, otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketleri gösterdi. Havayolu, enerji ve demir çelik sektörleri ise negatif ayrıştı. Ancak bu sektörlerde de salgının gidişatına göre en kötünün görülmüş olduğunu düşünüyoruz.

 

Varlık fiyatlamalarında da haber akışına bağlı olarak oynaklığın yüksek olduğu bir ayı geride bıraktık. USDTRY 8,5832’den 7,5160’a kadar düştü. BIST 100 endeksi Kasım ayında %14.63 olarak primli idi. 2 yıllık gösterge tahvil %15.40’dan %12,79’a kadar gevşedi. Ülke risk primi 566 baz puandan 375 baz puana kadar geriledi. Düşen CDS ile genel olarak eurobondlarda ralli gerçekleşti.

 

Aralık ayı takvimsel olarak sakin geçeceğe benziyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, üç adet sabit kuponlu tahvil ihracı gerçekleştirecek. Aralık ayında toplam 12,4 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 10 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmış. 3 Aralık’ta TÜİK enflasyon rakamını açıklayacak. Yıllık olarak piyasa beklentisi %11.90 olarak gözüküyor. Son hafta yurtdışında Noel Bayramı nedeniyle hacim düşük olabilir. Oynaklığın düşük olacağı Aralık ayında orta riskli fon dağılımı tercih edilebilir. Ancak Türk hisse senetlerinde pozitif ayrışmanın sürmesini bekliyoruz.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın