Aylık Yatırım Stratejisi - Kasım 2020 - 05 Kasım 2020

Geçtiğimiz ay yurtdışı ve yurtiçi haber akışı olarak yoğun geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid testinin pozitif çıkması, ABD’deki seçim beklentileri, küresel çapta vaka sayılarının artmaya devam etmesi, aşı çalışmalarının sekteye uğraması ve mali teşvik paketinin gecikmesi piyasalarda baskı yarattı.

 

Avrupa tarafında Türkiye’ye yaptırım kararı çıkmadı. Doğu Akdeniz görüşmeleri yoğun geçti. Türkiye tarafından Navtex ilan edildi. Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin 85 metreküp yükseldiğini açıkladı. Böylece Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi 405 milyar metreküpe yükseldi. TCMB piyasa beklentilerinin aksine politika faizini sabit bıraktı. Geç likidite penceresi işlemlerinde uygulanacak MB borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesinde karar verdi. Bu bant daha önce 150 baz puan şeklinde idi. BDDK, bankaların aktif rasyolarında bir düzenleme daha gerçekleştirdi. Bankalar ek olarak sendikasyon kredilerini yenilediler. Ayın son haftasında şirketlerin 2020 3. çeyrek bilanço açıklamaları yoğunluktaydı. BİST100 şirketlerinin bilançoları genel olarak güçlü açıklandı. TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamlarını beklentiye paralel şekilde açıkladı. TÜFE yıllık %11.89 aylık %2.13 arttı. Beklenti %11.89 ve %2.10 idi.

 

Varlık fiyatlamalarında ise oynaklık yüksek idi. USDTRY 7.72 – 8.34 bandı aralığında gerçekleşti. Gösterge tahvil %12.69 ile aya başlangıç yaparken %14.72 seviyesine kadar yükseldi. Ülke risk primi 532 baz puan ile başlangıç yapıp 493 baz puan seviyesine kadar geriledi ve ayı 558 baz puan seviyesinden kapattı. Türkiye ABD Doları cinsinden eurobondları hafif yükselişte kapattı. Euro cinsinden ise %1.80’i aşan primler meydana geldi. Banka ve şirket kıymetleri de yatay seviyede ayı sonlandırdı.

 

Kasım ayı hem siyasi hem de ekonomik gelişmeler açısından yoğun geçeceğe benziyor. İlk hafta ABD tarafında  ABD başkanlık seçimleri ve Fed’in faiz kararı yer almakta. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kasım ayında dört adet tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Kasım ayında toplam 29,2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 10 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmış gözüküyor. Ayın geri kalan haftalarında makro ekonomik verilerin yoğunluğu ve seçilmiş ABD başkanının vaatlerinin fiyatlaması gerçekleşebilir. Hisse tarafında seçilecek ABD başkanının politikaları önem kazanırken, Biden’ın seçilmesi halinde yeşil enerji ve mali sektörün güç kazanması beklenebilir. Öte yandan Kongre’de Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olması, daha önceden beklenen vergi artışı ihtimalini de sınırlandırıyor. Oynaklığın yüksek olacağı Kasım ayında düşük riskli fon dağılımı tercih edilebilir.

 

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın