Haftalık Eurobond Raporu (10 Ekim 2022) - 10 Ekim 2022

 

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izledi. ABD endeksleri gelen ekonomik verilerle beraber toparlanmaya çalıştı, haftalık bazda pozitif kapanış oluşsa da, haftanın son işlem gününde %3’ün üzerinde kayıplar yaşandı. Dolar endeksi 113 seviyesine yaklaşırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.89 seviyesinden işlem görüyor. Özellikle geçtiğimiz hafta gelen istihdam verilerinin FED’in sıkılaşma adımlarını değiştirmeyecek ölçüde olması tüm piyasalardaki hareketin ana sebebi olarak görülebilir. Bu hafta ABD’de bilançolar yoğunlaşıyor, öte yandan ABD Eylül ayı enflasyon verisi de takip edilecek. Piyasalar açısından bu verinin önemi büyük, zira Kasım başında yapılacak FED toplantısına dair beklentileri değiştirebilir.

 

Geçtiğimiz hafta Avrupa tarafında bankalar önderliğinde tahvil ihraçları yoğunluktaydı. İhraçların ağırlık olarak EUR cinsinden ve senior debt olarak karşımıza çıktı. İhraçlarda Commerzbank, Intesa SanPaolo, BBVA ve EuroClear Bank gözümüze çarpmakta. İtalya’nın verim eğrisini grafiğine bakacak olursak Ekim ayı içerisinde getiriler ortalama olarak 40 baz puan kadar genişlemişe benziyor ve uzun taraflı kıymetlerin getirileri %4.50’e oturmuş olarak görüyoruz. İtalya’nın büyük bankalarından Unicredit’in EUR cinsi perpetual tahvilleri %10 çevresinde, uzak taraflı senior debtlerde ise getiriler %5 ile %7 aralığında oluşmakta.

 

GOÜ ülkelerin risk primleri çoğunlukla pozitif performans sergiledi. Kolombiya ve Şili en fazla negatif ayrışanlar arasında yer alıyorken Hindistan ve Bulgaristan negatif performans gösterdi. Kolombiya’nın uzak taraflı USD bazlı tahvilleri ortalama 35 baz puan artışla %9.00 seviyesini aşarken, Şili’de %6.00 seviyesine kadar yükseliş izledik. Geçtiğimiz hafta GOÜ tarafında ihraçlar yok denilecek kadar azdı diyebiliriz. Son olarak Romanya 2023 yılı içerisinde eurobond ihraç tutarını mevcut piyasadaki volatilite ve kredi kanallarındaki maliyetlerden dolayı azalttığını açıkladı.

 

Yurt içinde baktığımızda risk primi kabaca 1.5 baz puan genişleyerek 773 seviyesinde haftayı tamamladı. Hazine’nin ve finansal/özel sektörün getirilerinde yükseliş gözlemledik. Hazine’nin orta ve uzun taraflı kıymetlerinde tekrardan %10.00’un üstüne işlem görmeye devam etti. Geçen hafta Hazine 3 yıl vadeli 2.5 Milyar USD nominal tutarda sukuk ihracı gerçekleştirdi. İhraçta spread 545.5 olurken haftayı 565.7 seviyesinde tamamladı. İhraca 6.5 Milyar USD tutarında talep gelirken, ihracın %21’ni yurt içi taraftan karşılandı.

 

Geçen haftanın dikkat çeken kıymeti Sasa Polyesterin 2026 vadeli convertable cinsi tahvili oldu. Kıymetin fiyatı kabaca 15 EUR değer kazanarak 281 EUR seviyesine yükseldi. Bu hafta ekonomik veri akışı olarak ABD’nin enflasyon rakamları ve FOMC toplantı tutanakları bizleri bekliyor. Yatırımcılarımıza Hazine’nin orta taraflı kıymetlerinde pozisyon almalarını tavsiye ederiz.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın