Haftalık Eurobond Raporu (19 Eylül 2022) - 19 Eylül 2022

 

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyon verisinin gölgesinde geçti. ABD’de yıllık enflasyon bir önceki veriye göre ivme kaybetse de beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi sebebiyle Fed’e yönelik sıkılaşma beklentileri daha da güçlendi. Dolayısıyla, dolar endeksi ve faizlerin yükselmesine, hisse senetlerinin ise gerilemesine sebep oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.45 seviyesinden işlem görürken, kısa ve orta vadeli tahvil faizlerinin daha hızlı yükseldiği görüldü. Tahvil faizleri arasındaki getiri farklarına bakıldığında resesyon endişeleri artarken, Fed’den agresif faiz artışlarının devam edebileceği düşüncesi riskli varlıklarda baskıyı artırdı. ABD endeksleri haftalık bazda %5 civarında değer kaybederken, S&P500 endeksinde ise kritik 3,900 seviyesinin altına gelindi. İçeride ise bankacılık endeksindeki sert gerileme ve buna bağlı olarak pozisyon riskleri takip edildi.

 

Geçen hafta Avrupa ve ABD tarafında bankalar ağırlığında ihraçlar yoğunluktaydı. Ülke bazında sadece Belçika tahvil piyasasında aktif idi. Gren OLO cinsi tahvil(medium, long or very long term) ile 16.5 yıl vadeli %2.75 ile 4.5 milyar EUR borçlandı. Diğer yandan ING, Commerzbank, Goldman Sachs ve Citi’nin ihraçları göze çarptı. İhraçlar genel olarak EUR cinsindendi.

 

GOÜ ülkelerin risk primleri çoğunlukla negatif performans sergiledi. Peru ve Güney Afrika en fazla negatif ayrışanlar arasında yer alıyorken Polonya ve Macaristan kısmi pozitif ayrıştı. Polonya’nın son 1 aylık getiri eğrisinin performansına baktığımızda EUR bazında 10Y tenörlü kıymetler risk alınabilir gözüküyor. Diğer yandan Bulgaristan 2 bölümden oluşmak üzere 2.25 Milyar € tahvil ihracı gerçekleştirdi. Uzak vadelerde ihraca çıkan Bulgaristan, 7 yıllık vadede %4.125, 12 yıllık vadede de %5.625 şeklinde getirilere ulaştı. Son olarak Rusya 2023 ve 2043 vadelerindeki eurobondlarının kupon ödemelerini ruble cinsinden gerçekleştirdiğini açıkladı.

 

Yurt içinde baktığımızda risk primi 73 baz puan genişleyerek 746 seviyesine yükseldi. Hazine’nin ve finansal/özel sektörün getirilerinde yükseliş gözlemledik. Hazine’nin orta ve uzun taraflı kıymetlerinde tekrardan %10.00’un üstüne geldi. Eximbank 500 Milyon USD tutarlı eurobondunun itfası gerçekleşecek.

 

Geçen haftanın dikkat çeken kıymeti Turkcellin 2023 vadeli tahvili oldu. Kıymetin fiyatı kabaca 1.10 USD değer kaybederek 80.60 USD seviyesine geriledi. Öte yandan bu hafta veri akışı oldukça yoğun, FED, BoJ, BoE ve TCMB faiz kararları takip edilecek. Ayrıca Eylül ayına ilişkin küresel PMI verileri de yakından izlenecek.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın