Haftalık Eurobond Raporu (25 Nisan 2022) - 25 Nisan 2022

 

Piyasa fiyatlamaları Fed’in önümüzdeki 3 toplantıda da 50’şer baz puan artırım yapacağı öngörüsünü içeriyor. IMF panelinde konuşan Fed Başkanı Powell da önden yüklemeleri sıkılaşma ihtiyacına vurgu yaptı ve özellikle istihdam piyasasının aşırı ısındığını ifade etti. Bununla beraber 2Y UST getirisi 20 baz puan üzerinde yükseliş gösterirken, 10Y UST 7 baz puan genişledi. Ek olarak Goldman Sachs, BoFA, Wells Fargo ve RBC’nin eurobond ihraçlarında ön plandaydı.

 

Gelişmekte olan ülkelerin risk primlerinde negatif görünüm mevcuttu. Geçtiğimiz hafta Meksika’nın risk primi 130 baz puanın üzerinde işlem gördü. Yurt içinde Hazine eurobondları tarafı GOÜ’lere ters performans sergiledi. 2Y ve 3Y tenörlü kıymetler hariç tüm vadelerde kısmi pozitif görünüm vardı. Risk primi 3 baz puan artışla 591 seviyeside haftayı tamamladı. Geçen hafta bankalar ve özel sektör tarafında ise karışık seyir izledik. Hazine’nin son ihracı olan 2027 vadeli %8.04’dan, Vakıfbank’ın 2022 vadeli kıymetin getirisi %5.78’dan haftayı tamamladı. SPK, Fibankan 150 milyon dolar ihraç tavanlı yurt dışı tahvil ihracını onayladı.  

 

Geçtiğimiz haftanın en dikkat çeken kıymeti Sasa Polyesterin 2026 vadeli convetible tahvili oldu. Kıymetin fiyatı kabaca 3.33 EUR değer kaybederek 121.14 EUR seviyesine geriledi. Bu hafta yurt içinde TCMB’nin enflasyon raporu ve Avro Bölgesinde TÜFE verisi yakından takip edilecek. Yatırımcılarımıza oynaklığın geçen haftalara göre nispeten yüksek olacağı bu hafta Hazine’nin kısa taraflı kıymetlerini öneririz.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın