Haftalık Eurobond Raporu (30 Mayıs 2022) - 30 Mayıs 2022

Geride kalan haftada ABD tarafında FOMC ve makro ekonomik veriler ön planda idi. Tutanaklara göre; Fed üyeleri faiz artırımlarının ardından ekonomiye etkilerini görmeyi tercih ediyor. Haziran ve Temmuz aylarında piyasa katılımcıları tarafından beklenen 50 baz puan artırım halen masada olsa da sonraki toplantılardaki artış ihtimalleri daha düşük fiyatlanıyor. Üyeler, ekonominin güçlü, istihdam piyasasının sağlam, enflasyonun ise yukarı yönlü risk barındırdığı konusunda hemfikir görünüyor, bu aşamada önümüzdeki iki toplantıda da 50’şer baz puan faiz artırımı beklemek yanlış olmaz. Tutanaklar sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizi %2.70’ kadar daralırken, dolar endeksi ise 101.44 seviyesinde işlem gördü.

 

Gelişmekte olan ülkelerin risk primleri genel olarak daraldı. 21 ülke içeresinden Macaristan ve Romanya’nın risk primleri diğer ülkelere göre negatif ayrıştı. İki ülkenin risk primleri kabaca 8 baz puanlık yükseliş gerçekleştirdiler. Bununla birlikte uzun taraflı kıymetlerde değer kayıpları hakim idi. Diğer taraftan S&P Ukrayna'nın yabancı para birimi notunu indirdi. Kredi notu Arjantin ve Mozambik ile aynı seviyede ve temerrütün sadece beş kademe üzerinde CCC+'ya düşürüldü. S&P yaptığı açıklamada, savaştan kaynaklanan ekonomi, dış dengeler, kamu maliyesi ve finansal istikrara yönelik risklerin hükümetin borç yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetini baltalayabileceği için ülkeye negatif bir görünüm kazandırdığını söyledi. Ukrayna’nın 10 yıllık ABD doları cinsinden eurobondunun getirisi geçtiğimiz hafta %22-%23 aralığında dalgalandı. Endonezya’nın risk primi tekrardan 100 baz puanın altına gerileyerek 95.64 seviyesinde haftayı tamamladı.

 

Yurt içinde baktığımızda CDS 6.5 puan artarak 710 seviyesine geldi. Hazine’nin genel olarak kıymetleri pozitif ayrışırken ve banka/özel sektör kıymetlerinde genelinde satıcılı hava mevcuttu. Hazine’nin 1-3 yıl tenörlü kıymetlerinin getirileri 10-15 baz puanlık daralma gerçekleştirdi. Vakıfbank’ın 2022 vadeli kıymetin getirisi %7.30’dan haftayı tamamladı. Bugün Vakıfbank’ın 2022 vadeli 500 milyon ABD doları tutarındaki eurobondunun itfası gerçekleşecek. Bankalar tarafına ek olarak Fibabanka’nın 2023 vadeli kıymetinin getirisi %10’nun üzerine attı.

 

Geçen haftanın dikkat çeken kıymeti yakın taraflı Rönesans Gayrimenkulün 2023 vadeli tahvili oldu. Kıymetin fiyatı kabaca 1.77 USD değer kazanarak 98,99 USD seviyesine yükseldi. Bu hafta yurt içinde enflasyon, ABD cephesinde ise bej kitap ön planda olacak. Yatırımcılarımıza veri akışının nispeten diğer haftalara göre düşük olacağı hafta için Hazine’nin orta ve uzun taraflı kıymetlerini ve banka tarafında Fibabanka’nın 2023 vadeli kıymetini öneririz.

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın