Teknik Strateji Bülteni - 07 Ocak 2021

Öneri Tarihi Hisse Öneri Günün Fiyatı Alım Satım Aralığı Zarar Kes Hedef Aralığı Son Durum
               

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. 1,498-1,485 destek seviyeleri iken 1,510-1,570 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.
  • Yatırımcılara 1,498 zarar-kes seviyesi olmak üzere özellikle sigorta, petrokimya ve mali sektörlerde pozisyonları korumalarını öneriyoruz.

Dolar/TL

  • Dolar/TL kuru 200 günlük hareketli ortalamayı test ediyor. Geçmiş verilere bakıldığında bu ortalamanın önemli bir destek olduğu ve fiyatın bu ortalama altında çok fazla kalamadığı görülse de bu kez piyasada TL lehine beklentilerin çok daha güçlü olduğu görülüyor. Değişen ekonomi politikası ve yaratılan pozitif reel faiz ortamının TL lehine hareketleri desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.
  • 7.31 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalamanın altında gerçekleşecek kapanışlarla, kurda 6.90-7.00 bölgesi önümüzdeki dönemde hedef haline gelebilir. Olası tepki hareketlerinde 7.50 ve 7.60-7.67 bölgesi direnç olarak izlenmelidir.

Ons Altın

  • Dün Georgia seçimlerinde gerçekleşen Demokrat zaferi gün içinde altın fiyatlarını desteklese de, enflasyon endeksli tahvil getirilerinde görülen yukarı yönlü hareketin etkisiyle öğle saatlerinden itibaren altın ve gümüşte sert satışlar görüldü. Akşam saatlerinde satışlar 1.900 seviyelerinde dengelendi. Teknik olarak kısa vadeli yükselen trend görünümü henüz bozulmuş değil.
  • 1.900 seviyesinin altına gelinmedikçe yukarı yönlü hareketin süreceğini düşünüyoruz. 1.960 seviyesi yükselişlerde ilk direnç olarak izlenebilir. Yön tayini açısından ABD tahvil faizlerindeki hareketin devamını takip ediyor olacağız.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın