Teknik Strateji Bülteni - 11 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli zarar-kes seviyemizi 1,520 seviyesine revize ederken, 1,570 direnç hedefimiz korunuyor.

Dolar/TL

  • Dolar/TL kuru tarihsel olarak önemli destek seviyesi olan 200 günlük hareketli ortalamanın altına sarksa da, bu bölgede kalıcı olamadı. Haftaya başlarken, küresel piyasalarda bir miktar satıcılı seyir ve dolar endeksinde yukarı hareket görülüyor. Dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı bir miktar değer kazanırken, Dolar/TL kurunda da benzer bir görünüm mevcut. Yukarı hareketin devamı halinde 7.50 ve 7.60 seviyelerini direnç olarak takip ediyor olacağız. Aşağıda ise 7.31 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Geçmiş verilere bakıldığında 200 günlük ortalamanın önemli bir destek olduğu ve fiyatın bu ortalama altında çok fazla kalamadığı görülse de bu kez piyasada TL lehine beklentilerin çok daha güçlü olduğunu düşünüyoruz. Küresel anlamda zayıf dolar teması devam ettiği sürece, değişen ekonomi politikası ve yaratılan pozitif reel faiz ortamının TL lehine hareketleri desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz.

Ons Altın

  • ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareket ve doların bir miktar değer kazanmasıyla ons altın haftayı sert düşüşle kapattı. Bu haftaya başlarken aşağı yönlü hareketin sürdüğünü görüyoruz. Faizlerdeki hareket altın üzerindeki baskının bir süre daha devam etmesine neden olabilir. Teknik olarak bakıldığında, aşağı yönlü hareketin şimdilik 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.817 seviyesinde dengelendiği görülüyor. Bu seviyeden gelen tepkinin devam etmesi durumunda 1.870 ve 1.900 seviyeleri direnç olarak izlenmelidir. Aşağıda ise 1.817 seviyesinin altına gelinmesi halinde 1.800 ve 1.765 seviyeleri hedef olarak izlenebilir. Önümüzdeki dönemde enflasyon beklentileri ve mali genişleme paketinin büyümesi ihtimali değerli metallerde tekrar yukarı yönlü harekete neden olabilir.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın