Teknik Strateji Bülteni - 14 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste dolar bazında kritik dirençler test ediliyor. Dolar bazında son 2 senenin zirvesi test edilirken ($210-220), TL bazında da yükselen kanal direncine gelindi. Bu aşamada ivme kaybı normal karşılanabilir, 1,550 ara destek, 1,525 ise ana destek olarak izlenebilir.
  • Yatırımcılara 1,525 zarar-kes seviyesi olmak üzere pozisyonlarını korumalarını öneriyor; telekomünikasyon, demir-çelik ve madencilik sektörlerinin ön plana çıkmasını bekliyoruz.

Dolar/TL

  • Sabah saatlerinde 7.41 seviyesinden işlem gören kurda 7.50-7.55 bandını ilk direnç olarak takip ediyoruz. Aşağıda ise 7.31 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Dolar endeksindeki güçlenmenin orta vadede kalıcı olmayacağını, pozitif reel faiz ortamının TL lehine hareketleri desteklemeye devam edeceğini ve kurda olası yükselişlerin TL’ye geçiş adına satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ons Altın

  • Bugün piyasalar ABD’de FED başkanı Powell’ın ve Başkan Biden’ın açıklamalarını takip edecek. Powell’ın özellikle enflasyon beklentileri ve varlık alım programı ile ilgili piyasalara mesaj vermesi beklenirken, Biden’ın gündeminde ekonomi politikaları ve mali teşvik paketi olacak. Mali teşvik paketinin 2 trilyon dolar civarında olması bekleniyor. Altın fiyatları, teşvik paketi beklentileri ve varlık alım programının azaltılması gündemiyle dalgalı seyrini sürdürüyor. Mali teşvik paketinin beklentilere paralel şekilde açıklanması ve Powell’ın özellikle varlık alım programı ile ilgili piyasalara güvercin mesajlar vermesi durumunda değerli metallerde tekrar yukarı yönlü bir hareket başlayabilir. Bu aşamada 1.818 ve 1.800 destek, 1.870 ve 1.900 direnç seviyeleri olarak takip edilmelidir.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın