Teknik Strateji Bülteni - 15 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa vadede oluşan ivme kaybı beklentimize paralel ve gayet normal. Bu aşamada 1,535-1,520 destek seviyeleri iken 1,520 zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir.
  • Dolar bazında 213 seviyesine kadar yükselen endekste, 2 senenin en yüksek seviyesinden gelen kar satışları normal karşılanmalıdır.

Dolar/TL

  • Sabah saatlerinde 7.37 seviyesinden işlem gören kurda 7.50-7.52 bandını ilk direnç olarak takip ediyoruz. Aşağıda ise 7.31 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Dolar endeksindeki güçlenmenin orta vadede kalıcı olmayacağını, pozitif reel faiz ortamının TL lehine hareketleri desteklemeye devam edeceğini ve kurda olası yükselişlerin TL’ye geçiş adına satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Bugün içeride TCMB Beklenti Anketi takip edilecek.

Ons Altın

  • Piyasalarda dün Biden ve Powell’ın açıklamaları takip edildi. Biden, salgınla mücadele için 1.9 trilyon dolarlık yeni paket önerisini sunarken, 600 dolar olan nakit para yardımının 1400 dolara çıkarılması planlanıyor. Powell ise enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceklerini ve enflasyonun bir süre yüzde 2'nin üstüne çıkmasına izin vereceklerini belirterek tapering tartışmalarına şimdilik noktayı koydu. Açıklamaların genişleyici politikaların devamına işaret ettiğini ve değerli metalleri destekleyici olduğunu düşünsek de ons altın fiyatında henüz dikkat çekici bir hareket oluşmuş değil. Bu aşamada ABD tahvil faizlerindeki hareket izlenmeye devam edilmeli. Altında kısa vadede 1.868 seviyesini direnç, 1.818 seviyesini destek olarak izlemeye devam ediyoruz.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın