Teknik Strateji Bülteni - 17 Aralık 2019

Güne alıcılı başlayan, günün genelinde de yukarı yönlü hareketlerini sürdüren BIST-100 endeksi, haftanın ilk işlem gününü %0,59 artışla 111,126 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi günü %0,39 artışla tamamlarken, sanayi endeksi ise %0,71 yükseliş kaydetti. Endekste işlem hacmi ise 9,7 mlr TL seviyesinde gerçekleşti.

Küresel piyasalar, ABD ile Çin arasında “Faz-1” anlaşmasının yarattığı pozitifliğe ek olarak Çin sanayi üretimi verilerinin pozitif fiyatlamaları desteklemesiyle birlikte yükselişlerine devam etti. Gün içinde Avrupa’da açıklanan imalat PMI verileri beklentileri karşılamasa da ABD’de beklentilere yakın seyretti. Hem Avrupa hem de ABD’de piyasalar günü alımlarla tamamladı.  

ABD’de bugün açıklanacak sanayi üretimi verisi, piyasaların izleyeceği en önemli veri olacaktır. Sabah Asya piyasalarında, dün Avrupa ve ABD piyasalarında gözlenen iyimserlik sürdürülmeye çalışılırken vadeli endeksler, bugüne Avrupa ve ABD piyasalarının yatay başlayacağına işaret etmektedir. Küresel piyasalarda Noel tatili öncesinde piyasalarda yatay seyir beklenebileceğini düşünüyoruz.

Yurt dışı piyasalardaki pozitifliğin etkisiyle artan hacim desteğinde yükselişini sürdüren BIST-100 endeksinin güne yatay başlamasını bekliyoruz. 111,000-112,000 direnç bölgesinde olmamız nedeniyle 112,000 seviyelerine doğru yaklaşılırken endekste kısmi kar satışları görebiliriz. 110,000-109,400 aralığı ise gerilemelerde destek bölgemiz olarak izlenecektir.

 


PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın