Teknik Strateji Bülteni - 18 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste geçen haftaki kar satışlarının ardından 1,510-1,500 ve 1,480 destek seviyeleri öne çıkmaktadır. 1,540 ise ilk direnç seviyesi olarak takip edilmelidir.
  • 1,480 ana destek iken, kısa vadede dalgalanma sürebilir, bu nedenle orta vadeli pozisyonları korumayı, kısa vade için ise ekstra riskten kaçınmayı öneriyoruz.

Dolar/TL

  • Sabah saatlerinde 7.46 seviyesinden işlem gören kurda 7.50-7.52 bandını ilk direnç olarak takip ediyoruz. Aşağıda ise 7.31 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Dolar endeksindeki güçlenmenin orta vadede kalıcı olmayacağını, pozitif reel faiz ortamının TL lehine hareketleri desteklemeye devam edeceğini ve kurda olası yükselişlerin TL’ye geçiş adına satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Piyasalar bu hafta; Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısını ve Cuma günü açıklanması beklenen S&P kredi notu değerlendirme raporunu takip edecek.

Ons Altın

  • Genişleyici politikaların devamına işaret eden teşvik paketi beklentileri altını desteklemeye devam ederken, tahvil faizlerindeki yükseliş ve doların güçlenmesi altın fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Teşvik paketinin akıbeti, dolar endeksinin seyri ve ABD tahvil faizlerindeki hareket kısa vadede fiyatlamaların ana unsuru olmaya devam edecek. Altında kısa vadede 1.868 seviyesini direnç, 1.818 seviyesini destek olarak izlemeye devam ediyoruz. Yeni bir yükseliş trendi için 1.900 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın