Teknik Strateji Bülteni - 19 Ocak 2021

BIST-100

  • BIST-100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Dünkü açılış sonrasında güçlü toparlanan endekste 1,540 referans seviye olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde 1,570-1,600 direnç iken 1,540-1,520 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.
  • Endekste son 1 haftalık harekete bakıldığında 1,600 hedefinin güçlendiğini söylemek mümkün, ancak 1,540 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak değerlendirmekte fayda var.  

Dolar/TL

  • Sabah saatlerinde 7.47 seviyesinden işlem gören kurda 7.50-7.55 bandını ilk direnç olarak takip ediyoruz. Aşağıda ise 7.32 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama destek olarak izlenmeye devam edilmelidir.
  • Dolar endeksindeki güçlenmenin sürmesi halinde, Dolar/TL kurunda da 7.55 üzerinde yukarı yönlü hareketin hızlandığını görebiliriz ancak bunun orta vadede kalıcı olmayacağını ve kurda olası yükselişlerin TL’ye geçiş adına satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Piyasalar bu hafta; Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısını ve Cuma günü açıklanması beklenen S&P kredi notu değerlendirme raporunu takip edecek.

Ons Altın

  • Piyasalarda bugün, ABD Hazine Bakanı adayı Yellen’ın göreve başlama konuşması dikkatle takip edilecek. Yellen'ın, Senato'da düzenlenecek oturumda Başkan Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin desteklenmesini önereceği belirtildi. Bu konuşmanın içeriği değerli metalleri destekleyebilir. Ancak ABD basınına göre Yellen, konuşmasında doların değerinin piyasada belirleneceğini ve rekabet avantajı sebebiyle doları zayıflatmayacaklarını da belirtebilir. Bu durum son haftada yükselen dolar endeksini destekleyecektir. Altında teşvik paketinin akıbeti, dolar endeksinin seyri ve ABD tahvil faizlerindeki hareket kısa vadede fiyatlamaların ana unsuru olmaya devam edecek. Kısa vadede 1.866 seviyesini direnç, 1.818 seviyesini destek olarak izlemeye devam ediyoruz.

 

PDF Dökümanı Görüntülemek İçin Tıklayın